İkinci trimester maternal serum human koryonik gonadotropin'in tek başına veya alfa-fetoprotein ile birlikte artmış olduğu gebelerde obstetrik sonuçlar
  1. Tez No: 242733
  2. Yazar: FATMA NURGÜL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLKILIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: ?kinci trimester tarama testinde açıklanamayan alfa-fatoprotein (AFP) ve/veya Human Koryonik Gonadotropin (hCG) yüksekliğinin kötü fetomaternal sonuçlarla ili?kisinin değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Sağlık Bakanlığı ?stanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Ara?tırma Hastanesi Gebe Polikliniğine Temmuz 2007- Haziran 2008 tarihleri arasında ba?vurup ikili test uygulanan ve çalı?ma kriterlerine uyan 705 gebe çalı?maya alındı. Gebelik ya?ı tayini yanlı? olanlar, kromozomal ya da yapısal anomali saptananlar ve çoğul gebelikler çalı?ma dı?ı bırakıldı. Öncelikle çalı?ılan kötü obstetrik sonuçlar preeklampsi, ablasyo plasenta, intrauterine geli?me geriliği (?UGG), fetal ölüm, preterm doğum ve neonatal ve prenatal mortalite oldu. Regresyon analizinde Odd Ratio (OR) ve %95 Güven Aralığı (GA) yükselmi? MSAFP ve/ veya hCG için her bir sonuç için değerlendirildi. Bulgular: MSAFP ve hCG değerine göre olguların demografik özellikleri arasında anlamlı fark bulunmadı.Ablasyo plasenta dı?ında artmı? MSAFP ya da hCG düzeyleri bağımsız olarak tüm kötü obstetrik sonuçlarla ili?kili bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the risks of adverse obstetric outcomes in pregnant women with unexplained elevations of maternal serum alpha-fetoprotein (MSAFP) and/ or human chorionic gonadotropin (hCG) Material and Methods: Seven hundred and five women who underwent second trimester serum screening between July 2007 and June 2008 and were delivered of an infant in ?stanbul Bakırköy Maternty and Children Hospital. Patients with inaccurate dating, major structural anomalies or choromosomal abnormalities, multiple pregnancies were excluded. The primary outcomes studied were preeclampsia, abruptio placentae, fetal growth restriction, fetal death, preterm birth and neonatal and prenatal morbidity. Logistic regression, controlling for confounding factors was used to estimate Odd Ratio (OR) and 95% CI for elevated levels of MSAFP and/or hCG and each of the outcomes. Results: There was no demographic difference for the MSAFP and hCG levels group of the patients. Except for abruptio placentae, unexplained elevated MSAFP or hCG levels were independently associated with all the outcomes.