12 - 14 yaş grubu basketbolculara uygulanan plyometrik antrenmanların dikey sıçrama kuvvetine etkisi
The effect of plyometric trainings that are applied to the 12 - 14 years old basketball players on the vertical jump
  1. Tez No: 242760
  2. Yazar: GÜNGÖR ULUÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı; sekiz haftalık plyometrik antrenmanın 12 - 14 yaş grubu basketbolcuların dikey sıçrama performansları üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulunda dört yıldır basketbol oynayan 12 - 14 yaş grubu n=12 gönüllü basketbolcu ile Şehit Öğretmen Aydın Yılmaz İlköğretim Okulunda ve Merkez Büyükdoğanca İlköğretim Okulunda üç yıldır basketbol oynayan n=24 gönüllü basketbolcu katılmıştır. Bu çalışma toplam otuz altı sporcu ile sınırlandırılmıştır. Bu sporculardan Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulunda basketbol oynayan n=12 basketbolcu deney grubu ve Şehit Öğretmen Aydın Yılmaz İlköğretim Okulu ile Merkez Büyükdoğanca İlköğretim Okulundaki n=24 sporcu kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldılar. Deney ve kontrol grubuna antrenman programları uygulanmadan önce ön ölçümleri yapıldı ve sonuçlar kaydedildi. Deney grubuna sekiz hafta süre ile haftada iki gün plyometrik antrenman programı uygulandı. Kontrol grubuna ise haftada iki gün sadece teknik-taktik antrenmanlar uygulandı. Sekiz haftalık antrenman periyodu sonucunda her iki grubunda antrenman sonrası ölçümleri yapıldı ve verilerin istatiksel analizi t-testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to serach the effect of 8 weeks plyometric training program on vertical jump performance of basketball players aged 12-14 years. 12 volunteer basketbal players aged 12-14 years who have played for 4 yeras in Fatih Sultan Mehmet Primary School and 24 volunteer basketbal players who have played for 3 years in Şehit Öğretmen Aydın Yılmaz Primary School and Merkez Büyükdoğanca Primary School participated in the study. This study is limeted for 36 players. 12 basketball players who have played in Fatih Sultan Mehmet Primary School are categorized as expriment group and 24 basketbal players who have played in Şehit Öğretmen Aydın Yılmaz Primary School and Merkez Büyükdoğanca Primary School are categorized as control group from these players. Before applying the training program to the experiment and control groups, fore measurements are done and the results are registered. plyometric training program is applied to the experiment group twice a week for eight weeks. Only technical-tactics training is applied to the control group twice a week. At the and of the eight-weeks-training paried, measurements after training of both groups are done and statistical analysis of data is done by using t-tests.