Nazal polipli hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası yaşam kalitesi
Quality of life(QOL) in patients with nasal polyp before and after surgery
  1. Tez No: 242792
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR PINARBAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ÇAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nazal polipozis; etyolojisi tam olarak bilinmeyen nazal ve paranazal sinüs mukozasının kronik enflamatuar bir hastalığıdır. Nazal polipozis yaşamı tehdit eden bir hastalık olmamakla birlikte yaşam kalitesini önemli derecede bozmaktadır. Bu çalışma kliniğimize başvuran ve pür nazal polip tanısıyla cerrahi tedavi uygulanan 32 hastayı kapsadı. Bu hastaların 18'i bayan(%56.25), 14'ü erkek(%43.75) idi. Hastalarımızda en küçük yaş 14, en büyük yaş 64 olup ortalama yaş 43'tü. Hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 3.hafta ve ameliyat sonrası 3.aydaki nazal semptom skorları değerlendirildi. Hastalara yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 3.hafta ve 3.ayda Short Form 36(SF-36) anketi uygulandı. SF-36 anketinde 8(sekiz) ölçütte hastalar değerlendirildi. Ameliyat sonrası 6.ayda çekilmiş olan kontrol paranazal BT bulguları ameliyat öncesi çekilmiş olan BT bulgularıyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease of nasal and paranasal sinus mucosa that its etiology exactly unknown. Nasal polyposis is not a disease threating of life but it affects the quality of life importantly. This study included 32 patients who applied to our clinic and operated with diagnosis of pure nasal polyp. 18 of these patients was women(%56,25) and 14 of them was man(%43,75). The mean age was 43 (range 14 to 64). We evaluated the nasal symptom scores of patients before surgery, three weeks and three months after surgery. We used Short Form 36(SF-36) questionnaire to evaluate the quality of life before surgery, three weeks and three months after surgery. In this questionnaire(SF-36) the patients were evaluated for 8(eight) domains. Control paranasal CT findings at six months after surgery were compared with the findings before surgery.