Muş E tipi kapalı ceza infaz kurumu'nda kasten adam öldürmek suçundan gelen hükümlü erkeklerde öfke ve öfke ifade tarzları ile saldırganlık ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship between aggression and anger and styles of anger expression in prisoners who had sentenced from homicide in Muş E type prison
  1. Tez No: 242811
  2. Yazar: ESİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KORKUT GÜLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kasten adam öldürmek suçundan gelen hükümlü erkeklerde öfke ve öfke ifade tarzları ile saldırganlık ilişkisinin incelenmesi ve suçlu profillerinin çıkarılması amaçlanmıştır.Çalışmaya, Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda yaşları 18 ile 68 arasında değişen, kasten adam öldürmek suçundan hükümlü rasgele seçilmiş 100 erkek alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu araştırmacı tarafından hükümlülerle yüz yüze görüşme yapılarak doldurulmuştur. Daha sonra hükümlüler Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği ve Saldırganlık Ölçeğini doldurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate relationship between aggression and anger and styles of anger expression in prisoners who had sentenced from homicide in Muş E Type Prison and to describe guilty profiles of prisoners.A hundred male participants had chosen by random from prisoners in Muş E Type Prison, who had sentenced from homicide. Their age were between 18 and 68. In this study, the investigator had used Personal Knowledge Form to collect data from prisoners by interviewing face to face. The State Trait Anger Scale (STAS) and Aggression Questionnaire were carried out by participants.