Siman kalınlığının tam seramik sistemlerinin bağlanma dayanımı üzerindeki etkisi
Effect of cement film thickness on the bond strength of all-ceramic systems
  1. Tez No: 242822
  2. Yazar: CENGİZ DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tam seramik restorasyonların simantasyonu önemlidir. Adeziv yöntemlerdeki gelişmelere rağmen sabit bölümlü protezlerde meydana gelen başarısızlığın yaygın sebeplerinden birisinin yanlış simantasyon olduğu düşünülmektedir. Aşırı siman tabakası kalınlığı hekimler tarafından hala ihmal edilen bir hatadır. Bu çalışmanın amacı siman tabakası kalınlığındaki değişimlerin tam seramik restorasyonların bağlanma dayanımına etkisini araştırmaktır.Çekilen insan molar dişlerinden elde edilen 135 dentin disk, akrilik rezine gömüldü. Açıkta kalan dentin yüzeyinde, örnekler kesme bağlanma testine maruz kalmaları için hazırlandı. Üç farklı seramik sisteminden (Rainbow, Lava ve ICE Zirconia) 135 tam seramik disk (7 mm çap, 2mm kalınlık) imal edildi. Daha sonra hem dentin hem de seramik yüzeyi simantasyon için üretici talimatlarına göre self-etch, silika kaplaması ve silan uygulaması ile işlemden geçirildiler. Sonra dentin ve seramik örnekler bir rezin simanla (Panavia F2.0) önceden belirlenen farklı siman kalınlıklarında (50, 100 ve 200 µm) bir pleksiglas kalıp aracılığıyla yapıştırıldı. Üç farklı siman kalınlığı ve her kalınlık için üç farklı seramik sistemi kullanılarak dokuz ana grup (n=15) oluşturuldu. Tüm örnekler test öncesi 24 saat 37ºC'deki distile suda saklandı ve 500 kez 5 ºC ve 55 ºC arasında termal siklusa maruz bırakıldı. Kesme bağlanma dayanımı testleri universal test cihazı kullanarak 1mm/dk. sabit çapraz kafa hızı ile gerçekleştirildi. İstatiksel analiz etkenler arasındaki etkileşimleri dikkate alan çoklu faktöryel değişken analizi ile gerçekleştirildi. Çoklu eşleştirme karşılaştırmaları için Tukey HSD metodu kullanıldı (?= .05).2-yönlü ANOVA modelinde, ana faktörler seramik sistemleri ve siman kalınlıklarıydı.
Özet (Çeviri)
Cementation of all-ceramic restoration is critical. In spite of developments on adhesive techniques, it is thought that one of the common reasons of failure occurred on fixed partial dentures is improper cementation. Excessive cement film thickness is still a fault, ignored by practitioners. The aim of this study is to investigate the effect of cement film thickness changes on bond strength of all-ceramic restorations.One hundred and thirty five dentin discs, derrived from extracted human molars were embedded acrylic resin. On exposed dentin surface, a specimen was prepared in order to be subjected to shear bond strength testing. 135 all-ceramic discs (7 mm in diameter and 2 mm thickness) were fabricated from three different ceramic systems ( Rainbow, Lava and ICE Zirconia). Then both dentin and ceramic surfaces were treated with self-etching, silica coating and application of silane according to manufacturers? recommendations for cementation. Following the bonding of the dentin and the ceramic specimens with a resin cement (Panavia F2.0) at different cement film thicknesses, predetermined thicknesses (50, 100 and 200 µm) were established using a plexyglass mold. Nine main groups (n= 15) were formed by the three different ceramic systems combined with the three different cement thicknesses. All specimens were stored in distilled water at 37ºC for 24 hours and thermal cycled 500 times between 5 ºC and 55 ºC prior to testing. Shear-bond strength tests were performed using a universal testing machine at a constant crosshead speed of 1 mm/min. Statistical analysis was performed by multifactorial analysis of variance taking interactions between effects into account. For multiple paired comparisons, the Tukey HSD method was used (?= .05).In a 2-ways ANOVA model, the main factors were ceramic systems and cement film thickness.