Porselen laminate veneer restorasyonlarda kullanılabilen farklı tam seramik materyallerin optik özellikleri ve siman bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of the optical properties and bond strength of luting agents to different all-ceramic materials for laminate veneer restorations
  1. Tez No: 999290
  2. Yazar: BEYZA YILIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ GÖNÜLDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, porselen laminate veneer restorasyonların üretiminde yaygın olarak kullanılan lityum disilikat ve feldspatik seramik materyallerine alternatif olarak, tatmin edici estetik özelliklere, yeterli bağlantı dayanımına ve sağkalım oranına sahip, kolay erişilebilir bir materyal olan yüksek translüsent zirkonyanın kullanım uygunluğunu araştırmaktır. Çalışmada, lösitle güçlendirilmiş feldspatik seramik, lityum disilikat ve farklı itriyum oranlarına sahip yüksek translüsent zirkonyalar (3Y-TZP, 5Y-PSZ, 6Y-PSZ) olmak üzere farklı tam seramik materyaller, 0,5 mm ve 1 mm kalınlıklarında incelenmiştir. Her materyal grubundan (n=10) toplam 160 adet örnek hazırlanmıştır. Yalnızca zirkonya gruplarına 134 °C, 2,2 bar basınç altında 5 saat hidrotermal yaşlandırma uygulanmıştır. Tüm örneklerin L, a, b değerleri, siyah ve beyaz arka planlar üzerinde spektrofotometre kullanılarak ölçülmüş ve translusensi parametreleri hesaplanmıştır. Zirkonya yüzeylerine 50 µm alüminyum oksit partikülleri ile air-abrazyona tabi tutulmuş ardından MDP içeren primer uygulanmıştır. Cam seramik gruplarının yüzeyleri ise %9 hidroflorik asitle pürüzlendirilmiş ve silan uygulanmıştır. Kendinden adeziv rezin siman ışıkla polimerize edilmiştir. Materyallerin rezin siman ile bağlanma dayanımı universal test cihazı kullanılarak test edilmiştir. Mikroyapısal incelemeler taramalı elektron mikroskobunda (10.000×, 20.000×, 50.000×) ve X-ışını kırınımı (XRD) analizleriyle yapılmıştır. Verilerin normalliği Shapiro–Wilk testiyle değerlendirilmiş; iki grup karşılaştırmalarında Mann–Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal–Wallis H testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular, tüm materyallerde 0,5 mm kalınlığındaki örneklerin daha yüksek translusensi değerleri gösterdiğini ve materyal kalınlığı ile translusensi arasında ters orantı bulunduğunu ortaya koymuştur. Her iki kalınlıkta da en yüksek TP değerleri lityum disilikat grubunda elde edilirken, cam seramikler zirkonyalara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek translusensi sunmuştur (p<0,05). Zirkonya grupları arasında TP değerleri açısından anlamlı fark saptanmamış, yaşlandırma işleminin translusensi üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Siman bağlantı dayanımı açısından yaşlandırma ve materyal türü arasında belirgin farklılıklar gözlenmiştir. Yaşlandırılmamış örneklerde en yüksek bağlantı dayanımı 3Y zirkonya grubunda, en düşük değer 6Y grubunda kaydedilmiştir. Yaşlandırma sonrası 3Y ve 5Y gruplarında bağlantı dayanımı anlamlı biçimde azalırken (p<0,05), 6Y grubunda anlamlı bir değişim izlenmemiştir. En küçük tanecik boyutu 3Y grubunda, en büyük değer ise 6Y grubunda gözlenmiştir (p<0,05). Yaşlandırma sonrasında 3Y grubunda tanecik boyutu azalmış, 5Y grubunda artmış; 6Y grubunda ise anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, farklı seramik materyallerin optik, bağlanma dayanımı ve mikroyapısal özelliklerini karşılaştırmalı olarak değerlendirerek laminate veneer restorasyonlarda materyal seçimine yönelik önemli veriler sunmuştur. Bulgular, seramik materyal türü ve kalınlığının optik özellikler üzerinde belirleyici olduğunu, hidrotermal yaşlandırmanın zirkonya materyallerin translusensisini anlamlı biçimde etkilemediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, 6Y zirkonyanın mikroyapısal olarak yaşlanmaya karşı daha dirençli olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, yüksek translüsent zirkonyaların klinik olarak uygulanabilir alternatifler olabileceğini göstermektedir. Tüm güncel gelişmelere rağmen, lityum disilikat laminate veneer uygulamalarında hala en yüksek translusensi değerlerini sunan materyal olma özelliğini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to investigate the clinical applicability of highly translucent zirconia as an alternative to lithium disilicate and feldspathic ceramics, which are widely used in the clinical application of porcelain laminate veneer restorations, with satisfactory esthetic properties, adequate bond strength, and clinical durability. The study evaluated different all-ceramic materials, including leucite-reinforced feldspathic ceramic, lithium disilicate, and highly translucent zirconias with different yttria contents (3Y-TZP, 5Y-PSZ, and 6Y-PSZ), at thicknesses of 0.5 mm and 1 mm. A total of 160 specimens (n = 10 per subgroup) were fabricated. Only zirconia groups were subjected to hydrothermal aging at 134 °C and 2.2 bar for 5 h. Color coordinates (L*, a*, b*) were measured with a spectrophotometer against black and white backgrounds, and the translucency parameter (TP) was calculated. Zirconia surfaces were air-abraded with 50 µm aluminum oxide particles and treated with an MDP-containing primer, whereas glass-ceramic surfaces were etched with 9% hydrofluoric acid and silanized. A self-adhesive resin cement was light-polymerized, and shear bond strength was tested using a universal testing machine. Microstructural analysis was performed with scanning electron microscopy (10 000×, 20 000×, and 50 000× magnifications) and X-ray diffraction. Data normality was evaluated using the Shapiro–Wilk test; the Mann–Whitney U test was used for two-group comparisons and the Kruskal–Wallis H test for multiple comparisons. Statistical significance was set at p < 0.05. Results indicated that all materials exhibited higher translucency at 0.5 mm thickness, confirming an inverse relationship between thickness and translucency. Lithium disilicate showed the highest TP values at both thicknesses, and glass-ceramic materials demonstrated significantly higher translucency than zirconias (p < 0.05). Among zirconia groups, TP differences were not significant, and hydrothermal aging did not affect translucency (p > 0.05). Bond strength was significantly influenced by material type and aging condition. In non-aged specimens, the highest bond strength was observed in 3Y-TZP, and the lowest in 6Y-PSZ. After aging, bond strength decreased significantly in 3Y-TZP and 5Y-PSZ (p < 0.05) but remained unchanged in 6Y-PSZ. The smallest grain size was found in 3Y-TZP and the largest in 6Y-PSZ (p < 0.05). After aging, the grain size decreased in 3Y-TZP, increased in 5Y-PSZ, and remained unchanged in 6Y-PSZ. In conclusion, this study comparatively evaluated the optical, adhesive, and microstructural properties of different ceramic materials, providing valuable insights for material selection in laminate veneer restorations. The findings demonstrated that material type and thickness were key determinants of optical performance, whereas hydrothermal aging had no significant effect on the translucency of zirconia. The microstructural stability of 6Y-PSZ indicated higher resistance to hydrothermal aging. These findings suggest that highly translucent zirconias can serve as clinically reliable alternatives for laminate veneer applications, although lithium disilicate still provides the highest translucency among all tested materials.