Denervasyon ile yapılan önkoşulandırmanın iskelet kasında iskemi reperfüzyon hasarına etkisi
The effect of denervation on ischemia reperfusion injury on skeletal muscle
- Tez No: 242852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERHAN TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İskemi-Reperfüzyon (İR) hasarının önlenmesi amacıyla birçok ajan deneysel çalışmalarda başarılı sonuçlar alsa da bunların pek azı klinik olarak ulanılmaktadır. Denervasyonun iskelet kasının enerji ihtiyacını azalttığı bilinmektedir. Bu çalışmada cerrahi denervasyon (CD) veya Botulinum Toksin Tip A (BTx-A) ile kimyasal denervasyonla gerçekleştirilen önkoşullandırmanın iskelet kasında İR hasarına etkileri incelenmiştirÇalışma 42 adet Wistar Albino Sıçanın sağ biseps femoris adalesinde gerçekleştirildi. Kontrol grubunda sadece İR hasarı gerçekleştirilirken, 2-4. gruplarda 30 gün (n=6) , 7 gün (n=6) ve bir gün önce (n=6) cerrahi denervasyon, 5-7. gruplarda ise 30 gün (n=6) , 7 gün (n=6) ve bir gün önce (n=6) BTx-A ile kimyasal denervasyon gerçekleştirildi. Dört saat iskemiyi takiben 4 saat reperfüzyona izin verildi. Reperfüzyonun sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek biseps femoris kasları eksize edilerek dokuda histolojik inceleme, apopitoz yoğunluğu, malonildialdehit (MDA) ve reaktif azot ürünleri (NOx) çalışıldıOtuz gün önce cerrahi veya BTx-A ile denervasyon yapılan gruplarda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında histoloji ve apopitoz skorlarındaki düşüş anlamlı değilken, doku MDA ve NOx düzeylerindeki düşüş anlamlıydı. Yedi gün önce cerrahi veya BTx-A ile kimyasal denervasyon yapılan gruplarda ise kontrol grubuyla karşılaştırıldığında tüm parametrelerde İR hasarının etkilerinin azaldığı görüldü. Bir gün önce cerrahi veya BTx-A ile kimyasal denervasyon yapılan gruplarda kontrol grubuyla kıyaslandığında dejeneratif histoloji ve doku NOx miktarlarında anlamlı azalma saptanırken, bir gün önce cerrahi denervasyon yapılan grupta doku MDA, bir gün önce BTx-A ile kimyasal denervasyon yapılan grupta ise apopitoz skorlarındaki düşüş anlamlı bulunmadıSonuç olarak kas naklinden en az bir gün önce yapmak koşuluyla denervasyon iskelet kasında iskemi direncini arttırır ve reperfüzyon hasarını azaltır. BTx-A ile kimyasal denervasyon, ek bir cerrahi girişim gerektirmemesi ve cerrahi denervasyon ile benzer etkiler oluşturması sebebiyle cerrahi denervasyona tercih edilebilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Many agents were studied for the prevention of Ischemia-Reperfusion (IR) injury but few of them are used in clinical cases. Denervation can reduce the energy consumption of a skeletal muscle and theoretically can increase its ischemia tolerance. In this study the effects of precontioning by surgical or chemical denervation with Botulinum Toxin A (BTx-A) on IR injury of a skeletal muscle was examinedBiceps femoris muscle of 42 Wistar Albino rats were used in this study. Only IR injury was done in control group. In groups 2-4, surgical denervation was done 30 days (n=6), 7 days (n=6) and 1 day prior to IR injury. In groups 5-7 chemical denervation with BTx-A was applied 30 days (n=6), 7 days (n=6) and 1 day prior to IR injury. For IR injury tourniquet was applied to right extremity of all rats for four hours. Then tourniquet was cut and reperfusion was allowed for 4 hours. Then all the animal were sacrificed and tissue samples were gathered. In these tissues histological examination, apoptosis presence with Caspas 3 stains, tissue malonyldialdehyde (MDA) and nitrit + nitrate levels were studiedThe degenerative histology and apoptosis scores were not significantly decreased in groups that the surgical or chemical denervation was done 30 days prior to surgery. But the decrease was significant in tissue biochemical analysis in both groups. All the histological, apoptotic and biochemical parameters were significantly decreased in groups that surgical or chemical denervation was done 7 days prior to IR injury. Although the degenerative histology and tissue NOx scores were significantly decreased in groups that surgical or chemical denervation was done 1 day prior to IR injury, decrease in tissue MDA level in one day prior surgical denervation group and apoptosis score level in one day prior chemical denervation groups were not statistically significantIn conclusion, in a skeletal muscle; surgical or chemical denervation that applied at least one day prior to IR injury can increases the muscle tolerance for ischemia and reduces the effects of reperfusion injury. Chemical denervation with BTx-A can be a better choice for providing similar results without a secondary operation.