Diabetik retinopatili olgularda argon lazer fotokoagulasyon tedavisinin elektrofizyolojik testler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
To evaluate the effect of argon laser photocoagulation treatment on electrophysiological test in patient with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 242860
  2. Yazar: CENGİZ KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZTÜRK ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Diabetik retinopatili olgularda tedavi amaçlı uygulanan argon lazer fotokoagulasyon (FK) tedavisi sonrasında elektrofizyolojik testlerde meydana gelen değişiklikleri saptamak.Gereç ve Yöntem: Panretinal FK yapılan diabetik retinopatili 21 olgunun 42 gözü çalışmaya alındı. Tüm olgulardan FK öncesi ve FK tamamlandıktan bir ay sonra elektroretinografi (ERG), Patern elektroretinografi (PERG) ve görsel uyarılmış potansiyel (VER) kayıtları alınarak karşılaştırıldı.Bulgular: FK öncesi ve sonrasında sağ gözden elde edilen ERG sonuçları karşılaştırıldığında, rod yanıtı b dalgasının amplitüdündeki, maksimal kombine yanıt b dalgası amplitüdündeki ve kon yanıtı b dalgası amplitüdündeki azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi (p0.05). FK öncesinde ve sonrasında sağ ve sol gözden elde edilen flaş VER (FVER) ve patern VER (PVER) testlerinin verileri karşılaştırıldığında P100 dalgasının amplitüd ve latanslarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü (p> 0.05). FK öncesinde ve sonrasında sağ ve sol gözden elde edilen PERG testlerinin verileri karşılaştırıldığında sadece sol gözde N95 dalga amplitüdünde istatistiksel olarak anlamlı azalma olduğu saptandı (p 0.05).Sonuç: FK sonrasında ERG' de hem skotopik hem fotopik yanıtlarda istatistiksel olarak anlamlı amplitüd azalmaları olduğu görüldü. VER ve PERG testlerinde belirgin değişiklik görülmedi. Bu sonuçlar FK tedavisinin fotoreseptör hücre fonksiyonunda bozulmaya yol açtığını gösterir. Santral retina ve ganglion hücre fonksiyonuna olumsuz etki söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
Purpose : To evaluate the changes in electrophysiological tests in patients with diabetic retinopathy after argon laser photocoagulation treatmentMaterials and Methods : The study included 42 eyes of 21 patient with diabetic retinopathy who received panretinal argon laser photocoagulation. The ERG, PERG and VER responses of all patient were compared before and one month after treatment.Results : When we compared the responses of the both eyes, it was found that the b waves amplitudes of rods responses, maximal combined responses and cones responses were significantly reduced after laser photocoagulation (p0.05). When we compared the amplitudes and latencies of P100 waves of FVER and PVER, we found no significance between the values before and after laser treatment in both eyes (p>0.05). When we evaluated the values of PERG it was found that the amplitudes of N95 were sinificantly lower in the left eyes of the patients after treatment (p0.05).Conclusion: The amplitudes of scotopic and photopic ERG responses were significantly lower after treatment. No significantly differences were found in VER and PERG tests. The results of this study show that photocoagulation treatment may cause disturbances in the function of photoreceptors. There were no negative effect on the functions of the central retina and ganglion cell layer.