Curcumin'in vasküler endotel hücrelerinde iskemi-reperfüzyonoluşturulan hasarının önlenmesinde etkinliğinin araştırlması
To determi̇ne i̇f curcumi̇n has the effecti̇veness of the preyenti̇on of vascular endotheli̇um cells i̇n ischemi̇a – reperfusions i̇njury of the
  1. Tez No: 448924
  2. Yazar: SAKİNE GEÇİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız daha önce oksidatif hasarı önleyici etkileri ve iskemide olumlu etkileri bilinen curcuminin vasküler endotel hücrelerinde iskemi-reperfüzyon hasarı nın önlenmesindeki etkinliğini deneysel olarak araştırmak sonuçları literatür eşliğinde değerlendirmektir Metod: Wistar albino ratlarda anestezi verilmesini takiben infrarenal abdominal aorta (IAA), dikkatli bir şekilde explore edildi. İAA'ya, travmatik olmayan bir mikrovasküler klemp konuldu. 60 dakika sonra İAA' daki mikrovasküler klemp kaldırıldı ve 60 dakika süreyle reperfüzyon sağlandı. Çalışmaya, her birinde 5 denek bulunan 3 grup dahil edildi. Denekler Grup 1 (Sham, n=5), Grup 2 (kontrol, n=5), Grup 3 ( 200 mg/kg, Curcumin n=5) grublarına ayrıldı. Curcumin 1 saat'lik iskemi ardından reperfüzyondan 5 dakika önce intraperitoneal olarak uygulandı. Reperfüzyon dönemi bitiminde kan ve aort endotel doku alınarak histopatolojik değerlendirme ile TAS, TOS VE OSİ değerleri incelendi. Bulgular: TAS değerleri hesaplandığında en düşük değerinin kontrol grubunda (1.39±0.08a mmolTroloksEqv./L) olduğu en yüksek değerin ise Curcumine grubunda (2.05±0.09b mmolTroloksEqv./L) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study our aim before the positive effects of the preventive effects of oxidative damage and vascular endothelium cells known to determine if Curcumin has subjected to ischemia-reperfusion injury of the literature review is to evaluate the effectiveness of experimental research results accompanied by gusher. MaterialsandMethods: Wistar albino rats anesthesia following the issuance of the infrarenal abdominal aorta (IAA), carefully explore. The İAA is a non-traumatic to microvascular clamp. After 60 minutes, 60 minutes in Microvascular clamp was removed and the İAA for reperfusion was provided. Each of the 5 subjects in the study were included in the 3 groups. The subjects in Group 1 (Sham, n = 5), Group 2 (control, n = 5), Group 3 (200 mg/kg, Curcumin, n = 5) were divided into groups.Curcumin 1 hour of ischemia followed by intraperitoneal performed as 5 minutes ago reperfüzyondan. At the end of the period on the basis of the aortic endothelium of blood and tissue reperfusion histopathological evaluations of TAS, TOS and OSİ values were examined. Results: The lowest value of the calculated values from the control group TAS (1.39 ± 0.08 a mmolTroloksEqv./l), which is the highest value of Curcumine Group (2.05 ± 0.09 b mmolTroloksEqv./l). Sham, according to the level of the control Groups were significantly high Curcumine TAS (p < 0.05). TOS values were examined lowest value of the Sham Group (77.11 ± 10.08 a µ molH2O2Eqv./l), which is the highest value in the control group (....... µ molH2O2Eqv./l). TOS compared between groups; Control, and according to the level of the TOS as meaningful groups of Sham group Curcumine high was detected (p < 0.05). OSİ is the lowest value of the calculated values of the Sham Group (5.22 ± 0.36 a AU) is the highest value in the control group (10.63 ± 0.90 b AU) is detected.According to the level of control and Curcumine groups significantly higher OSİ Sham Group were detected. (P < 0.05). Histopathological damage assessment of aortic tissue of any pathology. Conclusion: Curcumin on ischemia-reperfusion injury of vascular endothelial protective effect in textures. To determine if Curcumin has this effect is antioxidant, which is bound to the law. Histopathological changes in aortic tissue of ischemia-reperfusion.