Klinik ve subklinik hipotiroidili hastalarda karotis intima media kalinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of carotis intima media thickness in female patiens with clinical and subclinilcal hypohytroidsm
- Tez No: 242885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CİNEMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Klinik hipotiroidi (KH)'nin neden olduğu dislipideminin, ateroskleroza ve kardiyovasküler hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Günümüzde yapılan çalışmalar subklinik hipotiroidi (SKH)'ninde KH ile benzer kardiyovasküler riske sahip olduğunu göstermektedir. Karotis intima media kalınlığı (KİMK), aterosklerotik süreçte erken değişiklikler açısından önemli bir belirteç olup kardiyovasküler olay gelişiminin göstergesidir. Çalışmamızda, benzer yaş ve demografik özelliklere sahip KH ve SKH'li kadın hastalarda KİMK'nı değerlendirdik.Yöntem: Çalışmaya 01.01.2009?30.07.2009 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Polikliniğine ayaktan müracaat eden, yapılan tetkikler sonucu KH ve SKH saptanan, daha önce tedavi almamış, 30 KH'li, 51 SKH'li ve 38 sağlıklı kadın dahil edildi. Hastaların VKİ (vücut kitle indeksi), sistolik ve diyastolik kan basıncı, trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, vitamin B12, folat, homosistein, yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (Hs CRP) ve KİMK ölçümleri yapıldı.Bulgular: Grupların yaş, VKİ ve lipid değerleri arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background and aim: Clinical hypothyroidism (CH) related dyslipidemia is known to cause atherosclerosis and cardiovascular diseases. Recent studies has shown that subclinical hypothyroidism (SCH) has similar cardiovascular risk with CH. Carotis intima media thickness (CIMT) is an important indicator of early changes in atherosclerotic process and a predictor of development of cardiovascular events. In our study, we evaluated CIMT in female patients, who has either CH and SCH, with similar age and demographic features.Methods: Thirty women with CH and 51 women with SCH who admitted to Internal Medicine Clinic of Duzce University School of Medicine between 01/01/2009 and 30/07/2009 as previously untreated outpatients and were diagnosed as CH or SCH according to their laboratory findings were included in this study with 38 healthy women. BMI (body mass index), sistolic and dyastolic blood pressure, tyriglyceride (TG), total cholesterol (TC), LDL cholesterol (LDL-C), HDL cholesterol (HDL-C), vitamin B-12, folate, homocystein, high sensitive C-reactive protein (Hs CRP), and CIMT of the participants were measured.Results: There was not a statistical difference between groups in respect to TG, TC, HDL-C, LDL-C, vitamin B-12, and folate levels (p>0.05).