Loğusaların doğum öncesi bakıma ilişkin davranışlarının ve öz-bakım güçlerinin incelenmesi
Women recovering from childbirth for prenatal care during pregnancy and measuring their self care agency.
- Tez No: 242887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ÖZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, loğusaların tüm gebelikleri boyunca bakımlarına yönelik davranışlarını belirlemek ve öz-bakım güçlerini ölçmek amacıyla, kesitsel ve analitik olarak planlanmıştır.Araştırma 1 Ocak ? 31 Mart 2007 tarihleri arasında, T. C. Sağlık Bakanlığı Manisa Turgutlu Devlet Hastanesi doğum servisinde yürütülmüştür. Bu tarihler arasında doğum servisinde canlı doğum yapmış ve ilk iki gün içerisinde olan 2009 loğusa araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Çalışmanın yapıldığı süre içinde doğum yapan, sınırlamalar dışında kalan, evreni belli örneklem seçim yöntemiyle seçilen ve uygulamayı kabul eden 300 loğusa araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Veriler; literatür bilgileri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilmiş ?Birey Tanıtım Formu?, ve ?Gebelikte Olumlu Davranış Envanteri (GODE)? ve ?Öz-Bakım Gücü? ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır.Elde edilen verilerin analizi için SPSS paket programından yararlanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde sayısal değerler, yüzdelikler, Student t testi, One way ANOVA Varyans Analizi, multiple regression (çoklu analiz) testlerinden Lineer Regression analizi, korelasyon pearson testi kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan loğusaların gebelikte olumlu davranış envanteri toplam puan ortalaması 15.71 ? 3.71, öz-bakım gücü toplam puan ortalaması 100.34 ? 17.15 olarak belirlenmiştir.Gebelere doğum öncesi bakım konusunda ve öz bakım gücünü arttırmaya yönelik olarak eğitim verilmeli ve sağlık çalışanlarına bu konularda hizmet içi eğitim programları oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was planned analytically and crosssectionally for the purpose of determining the behaviours of women for prenatal care during pregnancy and measuring their self care agency.The research was carried out in the obstetric service of Turgutlu Goverment Hospital between 1st of January and 31st of March 2007. The scope of this research was compesed of 2009 women who gave birth to alive babies and whom were in the first two days after delivery days of recovery. The number of samples was calculated as 300 by using the sampling method the scope of which is apparent. The samples were composed of 300 women recovering childbirth who accepted to be involved in the research.The data were collected through ?Individual Identification Form? that was developed by the owner of the research, ?Positive Practice Inventory in Pregnancy? and ?Self-Care Agency Level? by using face to face interview technique.SPSS Programme was used for the analysis of data. Numerical valvues, student t test, one way ANOVA, variant analysis, Lineer Regression analysis multipl regression tests and pearson correlation analysis were used for the statistical evaluation.Mean value of total ?Positive Practice Inventory in Pregnancy? of the samples was calculated as 15.71±3.71 and the mean value of total self care agency was calculated as 100.34±17.15.Pregnant women should be educated about prenatal care and self-care agency related seminers should also be given to the health workers.