Erken dönem multiple skleroz hastalarının tanı aşamasında vestibüler testlerin, uyarılmış potansiyellerin ve oftalmolojik değerlendirilmenin yeri
  1. Tez No: 440343
  2. Yazar: GÖKÇE KAVASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇELEBİSOY, PROF. DR. AYŞE NUR YÜCEYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Multiple skleroz (MS) genç erişkinlerde klinik özürlülüğün en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle hastalığın erken tanınması, uygun tedavi ile hastaların doğru yönetimi çok önemlidir. Klinik olarak çok geniş spektruma yayılabilmektedir. Bu nedenle tanı sürecinde klinisyeni zorlayabilmektedir. Bu gibi durumda yardımcı tanı yöntemlerine başvurulmaktadır. Çalışmamızda, erken dönem multiple sklerozis hastalarının tanı aşamasında vestibüler testlerin, uyarılmış potansiyellerin ve oftalmolojik değerlendirmenin yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran 60 birey alındı. Bu bireylerin 30'u,12'si (%40) erkek ve 18'i (%60) kadın olmak üzere 2 yıldan eski nörolojik semptomu olmayan erken dönem MS hastalarıydı. 30 birey, 12'si (%40) erkek ve 18'i (%60) kadın olmak üzere kontrol grubu olarak alındı. Hasta grupta yaş dağılımı ortalama 30 (19-48), kontrol grubunda yaş dağılımı ise ortalama 30 (18-45) olarak görüldü. Tüm normal kontrol ve hasta bireylere vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (VEMP), görsel uyarılmış potansiyeller (VEP), somatosensöriyel uyarılmış potansiyeller (SEP), beyin sapı işitsel uyarılmış potansiyeller (BAEP), pür ton odyometri, kalorik test ve renk görme, görme keskinliği ve kontrast duyarlılık testlerini içeren nörooftalmolojik bakı yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Multiple sclerosis (MS) is one of the most important causes of clinical disability in young adults. Therefore, early diagnosis of the disease and proper management of the patients with appropriate treatment is very important. Clinically it can spread very wide spectrum. Herewith, it may compel clinicians in the diagnosis process. This refers to cases such as auxiliary diagnostic methods. In our study, we aimed to investigate the role of vestibular tests, evoked potentials and ophthalmologic evaluation in the diagnosis of early stage multiple sclerosis patients. Materials & Methods: A total of 60 individuals were enrolled in Ege University, Neurology Clinic. 30 individuals of them are early diagnosis MS patients,including 12 men (%40) and 18 women (%60) with neurological symptoms up to two years. 30 normal people including 12 men (%40) and 18 women (%60) were enrolled for control group. The average age of patient group was 30 (19-48), the average age of control group was 30 (18-45). Vestibular evoked myogenic potentials (VEMP), visual evoked potentials (VEP), somatosensory evoked potentials (SEP), brainstem auditory evoked potantials (BAEP), pure tone audiometry, caloric test and neuropthalmological examination including color vision, visual acuity and contrast sensitivity tests were performed in patients and normal control individuals.