Temporal lob epilepsili hastalarda lateralizasyon değeri olan klinik bulguların değerlendirilmesi
An evaluation of the clinical signs meaningful for lateralization in patients with temporal lobe epilepsy
- Tez No: 242906
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Temporal lob epilepsilerinde yüksek oranlarda antiepileptik tedaviye direnç söz konusudur. Dirençli hastalarda, nöbet kontrolünün sağlanması ve kognitif yıkımın önlenmesi amacıyla rezektif cerrahi uygulanmaktadır. Güvenilir klinik lateralizasyon bulguları, nöbet odağının saptanmasında önemli olup, tanınmaları ve doğru değerlendirilmeleri önemlidir. Bu çalışmada TLE nöbetlerinde izlenen klinik bulguların sıklıkları, lateralizasyon değerleri, yaş ve cinsiyet gruplarına göre farklılıkları incelenmiştir.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Epilepsi Monitorizasyon Ünitesi'nde dirençli TLE tanısıyla izlenen, noninvaziv incelemelerle epileptik odağı belirlenmiş ve anterior temporal lobektomi (ATL) sonrası postoperatif izlemde iyi nöbet kontrolü sağlanmış olan, 55 TLE'li hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların nöbet sırasındaki davranışları ayrıntılı değerlendirilmiş, operasyon tarafına göre lateralizasyon değerleri ve yaş-cinsiyet gruplarında farklılık gösterip göstermedikleri araştırılmıştır.Versiv baş rotasyonu, unilateral distoni, asimetrik tonik postür ve unilateral distoni-el otomatizması birlikteliği, lateralizasyon değeri en yüksek klinik bulgular olarak saptanmıştır(%90-100).
Özet (Çeviri)
There is a high proportion of resistance to anti-epileptic treatment in patients with temporal lobe epilepsy. In drug resistant TLE patients , resective surgery is applied in order both to control the seizures and to prevent cognitive destruction. Reliable clinical lateralization signs are of great significance in deciding the seizure focus and therefore correct identification and evaluation of the clinical signs is quite important. This study analyses the differences in the clinical signs of TLE seizures in terms of frequency, lateralization values, age and gender.For this study, 55 patients in Gazi University School of Medicine Neurology department, Adult Epilepsy Monitoring Unit who are under observation with drug-resistant TLE , whose epileptic focus are decided through non-invasive analysis and with good seizure control during postoperative observation after Anterior Temporal Lobectomy (ATL) are analysed retrospectively. Patients? behaviour during seizures is evaluated in detail, and any difference in lateralization values in relation to the operation side and age-gender groups is assessed. Versiv head rotation, unilateral dystonic posturing, asymmetric tonic limb posturing and unilateral dystonic posturing-automatism unity are found as the clinical signs with the highest lateralization value (%90-100).