Mikrokoaksiyel fako cerrahisinde topografik, pakimetrik ve kontrast görme değişiklikleri
To compare the pachymetric topographic and contrast sensitiviti measurements of the microcoaxial phacoemulsification surgery with those of the standard coaxial phacoemulsification surgery
- Tez No: 623727
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Standart koaksiyel fakoemülsifikasyon cerrahisine göre daha küçük kesilerden gerçekleştirilen mikrokoaksiyel fakoemülsifikasyon cerrahisini standart koaksiyal fakoemülsifikasyon cerrahisi ile pakimetrik, topografik ve kontrast görme yönünden karşılaştırmak. Metod: 2.2 mm'lik kesi ile mikrokoaksiyel fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren 15 olgu ile 2.8 ve 3.2 mm'lik kesi ile standart koaksiyel fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren 24 olgunun kayıtları retrospektif olarak incelendi.Her iki gruptaki olguların, preoperatif ve postoperatif topografik ve pakimetrik değerleri ,görme keskinliği ve kontrast görme değerleri birbirleriyle karşılaştırldı. Sonuçlar: Postoperatif 1. aydaki cerrahiye bağlı astigmatizma (CBA) mikrokoaksiyel fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren grupta ortalama 0.55 ± 0.37 D,standart koaksiyel fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren grupta 0.53 ± 0.24 D bulundu. Postoperatif 1.haftadaki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği mikrokoaksiyel cerrahi grubunda 0.10 ± 0.12 logMar , standart koaksiyel grupta 0.36 ± 0.30 logMar , postoperatif 1. aydaki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği mikrokoaksiyel cerrahi grubunda 0.03 ± 0.08 logMar ,standart koaksiyel grupta 0.07 ± 0.11 logMar olarak saptandı. 6 cpd ve 12 cpd spasyal frekanslardaki kontrast görme düzeyleri mikrokoaksiyel grupta sırasıyla 0.87 ± 0.25 ve 0.57 ± 0.25 log. ünite ,koaksiyel grupta 0.88 ± 0.28 ve 0.55 ± 0.21 log. ünite ölçüldü. Mikrokoaksiyel kesi ile opere edilen grupta kornea kalınlığında postoperatif 1. ayda ortalama 6.5 µ azalma saptanırken diğer grupta postoperatif 1.ayda kornea kalınlığında ortalama 12.6 µ artış saptandı. Tartışma: Mikrokoaksiyel cerrahi grubunda, standart koaksiyel cerrahi grubuna göre postoperatif 1. haftadaki görme keskinliği anlamlı olarak daha yüksektir ve postoperatif 1.aydaki kornea kalınlığı daha düşüktür. Mikrokoaksiyel cerrahi , standart koaksiyal cerrahiye göre daha çabuk görsel rehabilitasyon sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To compare the pachymetric,topographic and contrast sensitivity measurements of the microcoaxial phacoemulsification surgery with those of the standard coaxial phacoemulsification surgery. METHODS:The charts of the 15 cases who had microcoaxial phacoemulsification surgery with 2.2 mm incision and the 24 cases who had standard coaxial phacoemulsification surgery with 2.8 mm and 3.2 mm incision were evaluated retrospectively. The preoperative and postoperative topographic,pachymetric,visual acuity and contrast sensitivity data of the both groups were compared each other. RESULTS: 1 month after the surgery, the surgically induced astigmatism were 0.55 ± 0.37 D in the microcoaxial group and 0.53 ± 0.24D in the standard coaxial group .The best corrected visual acuity were 0.10 ± 0.12 logMar in the microcoaxial group and 0.36 ± 0.30 logMar in the standard coaxial group at the end of the first week. The best corrected visual acuity were 0.03 ± 0.08 logMar in the microcoaxial surgery group and 0.07 ± 0.11 logMar in the standard coaxial surgery group at the end of the first month. The contrast sensitivity level at spatial frequencies of 6 cpd and 12 cpd were 0.87 ± 0.25 and 0.57 ± 0.25 log unit in the microcoaxial surgery group and 0.88 ± 0.28 and 0.55 ± 0.21 log unit in the standard coaxial surgery group. At the end of the 1st month ,the central corneal thickness decreased 6.5 micron in the microcoaxial surgery group and increased 12.6 micron in the standard coaxial surgery group. DISCUSSION:The best corrected visual acuity was higher at the end of the 1st week and the central cornea thickness was lower at the end of the postoperative 1st month in the microcoaxial surgery group.Postoperative visual rehabilitation is faster in the microcoaxial surgery group than in the standard coaxial surgery group.