Neoadjuvan kemoterapi sonrası nod negatif hastalarda izosülfan mavisi ve indosiyanin yeşili kullanılarak yapılan sentinel lenf bezi biyopsisinin etkinliği
Effectiveness of sentinel lymph gland biopsy using isosulfan blue and indosyanine green in nod negative patients after neoadjuvan chemotherapy
  1. Tez No: 715335
  2. Yazar: FİKRET ÇALIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÇELİK, DOÇ. DR. AHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ Meme kanseri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Meme kanseri tedavisinde yaşanılan gelişmeler sonucunda hastaların yaşam süresi uzamıştır. Bu durumda meme kanseri cerrahisinin morbiditesini gündeme getirmiştir. Morbiditenin en önemli sorumlusu aksilla diseksiyonudur. Erken evre meme kanserlerinde sentinel lenf nodu biyopsisi sonucunda metastatik lenf nodu görülmezse aksiller diseksiyonu yapılmaması standart yaklaşımdır. Bu yaklaşımın lokal ileri meme kanserlerinde de uygulanabilirliği tartışmalıdır. Çalışmamızda neoadjuvan kemoterapi sonrasında aksillası klinik evrelemede nod negatif olan hastaların sentinel nod biyopsinin güvenirliliğini belirlemeyi amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 15.02.2021-15.07.2021 arasında neoadjuvan kemoterapi sonrası cerrahi planlanan hastaların; demografik verileri Neodjuvan kemoterapi öncesi ve sonrası fizik muayene ve görüntüleme ve patoloji bulguları kaydedildi. İndosiyanin yeşili+izosülfan mavisi ile sentinel lenf nodu biyopsisi ve aksiller diseksiyon yapıldı. Ameliyat bulguları ve patoloji bulguları kaydedildi. BULGULAR 90 hasta ameliyat edildi. PET-BT ve MR'ın tedavi sonrası, aksiller alanda patolojik lenf nodülü var demelerinin patoloji piyesi sonuçları ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı (p0,005). 57 hasta tedavi sonrası cN0 oldu. 80 hastada SLN bulduk (%88,88). Tedavi sonrası ameliyat ettiğimiz hastalarda %19,35 aksilla yanlış negatif değerlendirilirken bu oran >3 negatif lenf nodu çıkardığımızda %14,28 oldu. Tedavi sonrası cN0 olan hastalar, sentinel lenf nodu biyopsisi ile aksilları %14,28 yanlış negatif değerlendildi. Fakat bu hasta grubunda >3 lenf nodu çıkarıldığında aksillayı %100 doğru negatif değerlendirdik. SONUÇ: Görüntüleme yöntemleri (MR ve PET-BT) ile aksillada patolojik LAP tespit edilmesi anlamlıyken negatif LAP tespit edildiğinde aksillayı nod negatif değerlendirmek için SLNB yapılmalıdır ve >3 negatif sentinel lenf nodu çıkarıldığında aksilla %100 negatif olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: According to the World Health Organization (WHO) data, breast cancer is the most common type of cancer in women. As a result of advances in breast cancer treatment, the life expectancy of patients has increased. In this case, the the morbidity of breast cancer surgery has been brought to the agenda. Axilla dissection is the most important cause of morbidiyt. In early- stage breast cancers, if no metastatic lymph node is detected as a result of sentinel lymph node biopsy, not perfoming axillary dissection is the standart approach. The applcability of this approach in locally advanced breast cancers is controversial. In our study, we aimed to determine the reliability of sentinel node biopsy in patients with axilla clinical staging node negative after neoadjuvant chemotherapy. MATERIAL and METHODS: Between 15.02.2021 and 15.07.2021 in the General Surgey Clnic of Bagcilar Trainig and research Hospital, the patients who were scheduled for surgey after neoadjuvant chemotherapy; democraphic data, physical examination and imaging and pathology findings were recorded before and after neoadjuvant chemotherapy. Sentinel lymph node biopsy and axillary dissection were performed with indocyanine green+isosulfan blue. Surgical findings and pathology findings were recorded. RESULTS 90 patients were operated. We observed that saying there is pathological lymph node in the axillary area on PET-CT and MR after treatment was statistically significant (p0,05). 57 patients became cN0 after treatment. We found SLN in 80 patients (88.88%). While 19.35% of the patients we operated on after the treatment were evaluated as false negative in the axilla, this rate was 14.28% when we removed >3 negative lymph nodes. Post-treatment cN0 patients, axillary axillary were evaluated as 14.28% false negative by sentinel lymph node biopsy. However, when >3 lymph nodes were removed in this patient group, we evaluated the axilla as 100% true negative. CONCLUSION While it is significant to detect pathological LAP in the axilla by imaging methods (MR and PET-CT), when negative LAP is detected, SLNB should be performed to evaluate the axilla as node negative, and we have shown that the axilla is 100% negative when >3 negative sentinel lymph nodes are removed.