Bronşial astım ve genital prolapsus arasındaki ilişki
Relationship between pelvic organ prolapse and bronchial asthma
  1. Tez No: 242932
  2. Yazar: AYŞE EFE ARICAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Genital organ prolapsusu kadınlar içinde sık görülen bir yakınmadır. Etyolojik faktörler arasında vaginal doğum, artmış parite, menopoz, genital prolapsuslu aile öyküsü, obesite ve kabızlık gibi intraabdominal basıncı artıran sebepler yer almaktadır. Bu çalışmamızdaki amacımız bronşial astım ile genital prolapsus arasındaki ilişkinin saptanmasıdır.Materyal ve Metod: Bronşial astımlı 100 hasta ve demografik özelliklerine uygun 100 kontrol hastası çalışmaya alındı. Konnektif doku hastalığı olanlar, geçirilmiş pelvik organ prolapsusu operasyon öyküsü olanlar, müdahaleli doğum öyküsü olanlar, mevcut gebeliği olan veya postpartum 6 ay içerisinde olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Yaş sınırı konulmadı. Hastaların jinekolojik muayeneleri POP-Q sınıflama sistemine göre yapıldı. İki grup arasında veriler istatiksel açıdan değerlendirldi.Bulgular: Vajen ön duvar ölçümlerinden Aa, Ba, serviks himen arası uzaklık ölçümleri bronşial astımlı hastalarda daha düşük saptandı. Vajen posterior duvar ölçümlerinden Ap, Bp, transvaginal uzunluk ölçümünde, genital hiatus, perineal cisim, arka forniks ölçümlerinde anlamlı fark saptanmadı. Evresine göre yapılan istatiksel analizde de bronşial astımlı hastalarda evre ortalamalarının daha yüksek olduğu görüldü (Mann-Whitney U= 4255 p= 0.04). Bronşial astımlı hastalarda stres üriner inkontinansta anlamlı derecede artma olduğu, urge üriner inkontinansta anlamlı farklılık olmadığı saptandı.Sonuçlar: Pelvik organ prolapsus evrelemesine göre bronşial astımlı hastalarda evre ortalamalarının daha yüksek olduğu görüldü, istatiksel anlamlı farklılık saptandı. Bronşial astımın pelvik organ prolapsus etyolojisindeki yerinin önemi gösterildi. Bu konuda yapılan çalışmalar yetersiz olup daha geniş klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Genital organ prolapse is frequently observed in clinical practice. Vaginal birth, multiparity, menopouse, history of genital prolapse, obesity, constipation, asthma bronchiale are the most common determinants of risk of genital prolapse. The aim of the study was to evaluate the relationship between bronchial asthma and pelvic organ prolapseMaterials and methods: A total of 200 patients, 100 bronchial astma, 100 control group included in this study. Women who were pregnants, in the period of 6 months after birth, having connective tissue diseases, had surgery for genital prolapse before and operative births in the past were excluded from the study. There was no limit in the age. Pelvic examinations were performed by using POP-Q system.Results: There was an decrease in the measurements of the points Aa, Ba and C in the group of asthma bronchiale. There were no significant difference between the measurements of other points. Compared with control group, the stage using POP-Q were higher in the patients with asthma bronchiale (Mann-Whitney U= 4255 p= 0.04). We determined that stress urınary incontinans was much more in the group of asthma bronchiale while urge urınary incontinans was not.Conclusion: The stage using POP-Q were higher in the group of asthma bronchiale. This showed the importance of the asthma bronchiale in the etiology of genital prolapse. To inform the patients about the risk of genital prolapse will effect the patients adaptation on the therapy of bronchial asthma. This will arrise the quality of life and decrease the cost of theraphy of genital prolapse