Ağ kafeslerde levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758) balığı yetiştiriciliği üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 24294
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA G. ALPBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
96 ÖZET E.ü. Su ürünleri Fakültesi 'nde 1888 yılında yumurtadan yetiştirilen levrek balıklarının, ilk 6 aylık per iyodl arından sonra kafeslerde gelişimleri incelenmiştir. Bu amaçla Bodrum yöresinde bulunan Gölköy-Ilıcabükü koyunda yer alan işletmede 2.500 adet levrek balığı üzerinde çalışılmıştır. ilk 6 aylık dönemlerinde, balıkların önbesi (adaptasyon) aşamaları sonrasında, ortalama 4.13T0.140 g. canlı ağırlığa ve ortalama 6.56T0.143 cm. total boya ulaşan balıklar, 5 adet 200 1.1 ik taşıma tankı içinde eşit oranlarda ayrılarak, oksijen destekli olarak nakledilmişlerdir. Yavrular ilk olarak 2.5 m. derinliğindeki 4 mm. göz açıklığında olan tül ağlara, daha sonra 6 mm.lik göz açıklığında olan hamsinöz tip 2x4x2.5 m. (20 m3) ebatlarmdaki ağlara ve son olarakta 4-4.5 m. derinlikteki ve 12-18 mm. göz açıklıgmdaki ağlara aktarılmışlardır. Bu amaçla kullanılan kafesler ahşap ve içten içe 3.8x3.8x4 m. ebatlarında toplam 58 ms hacmindedir. I Balıklar ilk olarak 20 ms'lük 2 tül ag ve daha sonra hamsinöz > ağlardan oluşan kafesler içersine eşit miktarda yerleştirilmişlerdir. Bu aşamada balıklar 65 adet/m* oranında stoklanmışl ardır. Balıklar 7 aylık dönem sonunda ortalama 112. 38713:216 g. canlı ağırlığa ve 22.1Î3.043 cm. total boya ulaşmışlar ve 12 mm.lik göz açıklıgmdaki ağlara aktarılmışlardır. Bu dönem ve sonrasında balıkların stoklama yoğunluğu 5 kg/m;s; şeklinde gerçekleşmiştir. Normal stoklama97 yoğunluğunun oldukça altında olan bu miktar materyal sayısının sınırlı olmasından kaynaklanmıştır. Kafeslerde 20 aylık periyod sonucunda balıklar- 628.45+ 34.815 g. canlı ağırlığa ve 39.8T1.415 cm. total boya ulaşmışlardır. Deneme boyunca su sıcaklıkları minimum 12.6“C ile maksimum 26.1 °C'ler arasında, doymuş oksijen minimum 4.93 mg/1 ile maksimum 8.26 mg/1 arasında gözlenmiştir. Ayrıca pH 6.5-8.5 arasında, tuzlulukta %o 35-39 arasında saptanmıştır. Balıkların beslenmesinde Pınar Entegre Et ve Yem Sanayii 'nin ürettiği Aqualim patentli 2-3 nolu granül ve 2-3- 4.5 mm. çaplı pelet yemler kullanılmıştır. Bu yemler denemenin başladığı dönemlerde toplam canlı ağırlığın %6'sı ile ileri dönemlerde ve su sıcaklığının kritik zamanlarında ise %0.8 oranlarında kullanılmıştır. Beslemeye bağlı olarak çalışma dönemi içinde aylık olarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Buna göre dönem boyunca balıkların günlük ağırlık artışları 0.69 g. ile 2.23 g. arasında gerçekleşmiştir. Denemenin başladığı ilk dönemlerde gözlenen minimum değerin balıkların ortama adaptasyonu ve stoklama yoğunluklarının artması sonucu olduğu tahmin edilmiştir. i i Balıkların beslemeye bağlı olan gelişimlerinin, değerlendirilmesi sonucunda, yemden yararlanma oranları %45”8 i ile %76.9 ve kondüsyon faktörü ise 0.65 ile 1.29 bulunmuştur. i Çalışmanın başladığı ilk dönemlerde yemden yararlanma yüksek ş j oranda gerçekleşmiştir. Bunun nedeni canlı ağırlıkları az olan ! i98 balıkların enerji ihtiyaçlarının yüksek olması sonucu ham protein ve ham yag oranları yüksek olan yemler ile fazla oranda beslenmeleridir. Balıkların pazarlama boyutları olarak 400-600 g. arasındaki ağırlıkları kabul edildiğinden 20 aylık donem sonucunda ortalama 628.45 g. canlı ağırlığa ulasan balıklar pazarl anonslardır. Bu dönemde minimum 470.5 g. ve maksimum 910.0 g. canlı ağırlıktaki balıklara da rastlanmıştır. Bu durum' levreklerin ag değiştirilmesi sırasında çok aktif olmaları sonucu yaralanıp ölmelerine neden olduğundan yalnızca 7. ayiia uygulanan boylama sonucunda ortaya çıkmıştır. Çalışma sonucunda yem dönüşüm oranı 2.43:1 kg. ve başarı oranı %95.38 olarak saptanmıştır. Gözlenen sonuçların olumlu olması özellikle çalışılan bölgede ag kafeslerde levrek balığının yetiştiriciliğinin iyi sonuçlar verebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY Improvement of Seâ Bass, after first 6 months period, which were produced at Fisheries Faculty, Aegean University, in 1988, was investigated. Studies were done on 2.500 Sea Bass in Gölköy-Ilıcabükü bay at Bodrum. After first 6 months, previous feeding period, fishes were reached 4.13T0.140 g. live weight and 6.56T0.143 cm. total length in average. These were transfered with oxigene support by dividing in to 200 1., 5 tanks. Fishes were placed in net cages which were 4 mm. mesh sized and 2.5 m. depth, later transfered to 6 mm. mesh sized, 2x4x2.5 m. (20 m:s) dimensioned cages and finally 12-18 mm. mesh sized, 4-4.5 m. depth cages. Cages that used were wooden. 3.8x3.8x4 m. dimensioned from inside and 58 m3 volume. Fishes were divided equally to the 20 m;s volumed cages and stocked as 65 indivudial/m:s - After 7 months fishes were x-eached 112.38T13.216 g. live weight and 22.1+3.043 cm. total lenght in average, later transfered to 12 mm. mesh sized net cages.1 Stock density was 5 kg/m:s in this period and afterwards. This less density was happened because of the number of the material.100 Fishes were reached about 628.45*34.815 g. live weight, 39.8T1.415 cm. total lenght after 20 months. During the studies water temperature was between 12.6-26.1“C, saturated oxigene 4.93-8.26 mg/1., pH 6.5-8.5, salinity %o 35-39. Fishes were feed by 2-3 numbered granulle feed and 2-3- 4.5 mm. diametered peled feed which were produced by Aqualim patent at Pınar Feed factory. These feed were given to the fishes 6\ and later at critical water temperatures 0.8% of live weight. Results were dedicated monthly according to the feeding. By the way daily weight gain were between 0.69-2.23 g., at the beginning of the studies less weight gain was seen because of adaptation and stock density. Fishes feed profitable rate were about %45.8-76.9 and condition f alitor 0.65-1.29 connected to their feeding. At first level of the studies feed profitable rate were high because of giving to them feed, including high protein and lipid, connected to the small fishes high energy requriment Fishes were marketed while 628.45 g. according to the market demand. Minimum live weight was 470.5 g. and maximum live weight 910.0 g. after 20 months. Feed conversion rate was 2.43:1 and accomplishment rate 95.38%. These positive results was shown that Sea Bass culture could be done at this region. £.C YÜKSEKÖĞRETİM KURO'İ: 'fMJiDJMâMTâSYON MERJFTF7”?