Vestibüler ve koklear toksisite modelinde carbon monoxide releasingmolecule-3'ün (CORM-3) etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of the carbon monoxide releasing molecule-3 (CORM-3)in vestibular and cochlear toxicity model
  1. Tez No: 834278
  2. Yazar: ESRA BUĞRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÜRMELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Ototoksisite, kalıcı tip işitme kaybına neden olan önemli bir edinsel işitme kaybı sebebidir. OtotOksisite kaynaklı işitme kaybı sıklıkla rastlanan önlenebilir işitme kaybı nedenlerinden biridir. Ototoksisite maruziyetine bağlı işitme kaybının azaltılmasına yönelik farklı ajanlar kullanılmasına rağmen; başarısı kanıtlanmış kabul edilen ortak bir tedavi protokolü henüz tanımlanmamıştır. Bu deneysel çalışmanın amacı, ototoksisite maruziyeti sonrası Carbon Monoxide Releasing Molecule-3 (CORM-3)'ün işitme ve denge sistemine olan etkinliğinin ve iyileştirici etkilerinin elektrofizyolojik ölçümler ve davranışsal yöntemlerle gösterilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Yirmi bir adet albino wistar erkek rat eşit şekilde 3 gruba ayrıldı. Gentamisin verilmeyen gruba; 5 gün sürecinde intraperitoneal serum fizyolojik uygulandı. Diğer 2 gruptaki 14 rata, 5 gün boyunca sol kulağa intratimpanik gentamisin uygulaması yapıldı. İlaç uygulamasının ardından gentamisin+corm-3 grubuna 1 saat sonra 10 mg/kg/gün intraperitoneal yol ile CORM-3 uygulandı. Yarılanma ömrü göz önüne alınarak ilaç uygulaması 5. gün sonuna kadar günlük 10 mg/kg intraperitoneal yol ile CORM-3 enjekte edildi. İşitme düzeyleri ve vestivüler fonksiyonları, bazal, 3.gün,5.gün, 7. gün ve 10.günlerde, distorsiyon ürünü otoakustik emisyon, 4, 6 ve 8 kHz'de işitsel uyarılmış beyinsapı potansiyelleri ve vestibüler fonksiyonları davranış testleriyle ölçüldü. BULGULAR: İşitsel uyarılmış beyinsapı potansiyel test sonuçları tüm frekanslarında CORM-3 grubunda gentamisin verilen diğer gruba kıyasla daha iyi işitme eşikleri olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Ototoxicity is an important cause of acquired hearing loss that causes permanent hearing loss. Ototoxicity-induced hearing loss is one of the most common preventable causes of hearing loss. Although different agents are used to reduce hearing loss due to ototoxic exposure; a common treatment protocol with a proven success has not yet been defined. The aim of this experimental study is to demonstrate the effectiveness and healing effects of Carbon Monoxide Releasing Molecule-3 (CORM-3) on the hearing and balance system after exposure to ototoxicity by using electrophysiological measurements and behavioral methods. MATERIALS AND METHODS: Twenty-one albino wistar male rats were equally divided into 3 groups. The group not given gentamicin; Intraperitoneal saline was applied for 5 days. Intratympanic gentamicin was applied to the left ear for 5 days to 14 rats in the other 2 groups. After drug administration, 10 mg/kg/day CORM-3 was administered intraperitoneally to the gentamicin+corm-3 group 1 hour later. Considering the half-life of the drug, CORM-3 was injected daily with 10 mg/kg intraperitoneally until the end of the 5th day of drug administration. Distortion product otoacoustic emission, auditory evoked brainstem potentials at 4, 6 and 8 kHz, and vestibular functions were measured by behavioral tests. RESULTS: Auditory evoked brainstem potential test results showed improved hearing thresholds in the CORM-3 group at all frequencies compared to the other group given gentamicin.