Abant İzzet Baysal Üniveristesi Tıp fakültesine başvuran 20-40 yaşları arasındaki bireylerde vitamin D düzeylerinin araştırılması ve düşük vitamin D düzeylerinin osteomalazi ile ilişkisi
Search of vitamin D level of Abant Izzet Baysal Medical Faculty patient population who aged between 20 to 40, and relation between low vitamin D level and osteomalasis.
- Tez No: 242962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ERTİLAV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
D vitamini, kemik ve mineral metabolizması için gerekli steroid hormondur. D vitamininin başlıca kaynakları diyet ve güneş maruziyetidir. Bu çalışmada Bolu yöresinde yaşayan erkelerde ve kadınlarda kış ayında D vitamini düzeylerinin tespiti amaçlandı. 25-OHD düzeylerinin cinsiyet, giyim şekli, cilt rengi, beslenme durumu, vücut kitle indeksi, kas ve iskelet sistem semptomları, sigara, alkol kullanımı ile ilişkisi araştırıldı.Yaş ortalaması 28,944±6,004 yıl (aralık 20~40), kadın ve erkek olarak toplam 178 olgu çalışmaya alındı. Olguların 52'si erkek, 126'sını kadın oluşturuyordu. Kadın hastalar geleneksel ve inanç durumlarına bağlı giyim tarzlarına göre iki gruba ayrıldı. Çalışmaya alınan kadın hastaların 57'si batılı giyim tarzı, 69'u elleri ve yüzleri hariç kapalı giyimli idi. Bu olguların çoğunluğu Bolu'nun yöresel giyim tarzı şeklindeydi.Olgularda kış döneminde (Ocak, Şubat, Mart) 25-OHD vitamini düzeyleri çalışıldı. Bu aylarda ortalama serum 25-OHD vitamin düzeyi 20,19±09,27 ng/ml, 25-OHD düzeyi düşük olan vakalarda 12,6±4,6 ng/ml, 25-OHD düzeyi düşük olmayan vakalarda 27,9±5,9 ng/ml, kapalı giyim tarzında olan 69 (%54,80) kadın hastanın 38'inde (%69,10) 25-OHD düzeyinde düşüklük, batılı giyim tarzı olan 57 (%45,20) olgunun 17'sinde (%30,90) düşüklük tespit edildi. İnanç ve geleneksel kıyafet kullanan bayanlarda anlamlı düşüklük tespit edildi. Hastaların günlük tükettiği besinlerle ilişkisi olmadığı tespit edildi. D vitamini eksikliği olan vakalarda osteomalazi bulgularına bakıldı, anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç olarak özellikle kışın D vitamin eksikliği önemli bir sağlık problemidir ve D vitamini takviyeli gıdaların tüketilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a steroid hormon which needed for bone and mineral metabolism. Main sources of vitamin D are dietery intake and sun exposure. In this study winter season vitamin D levels of pepole who lives in Bolu is determined. The releation between 25-OHD levels and gender, skin color, diet, body mass index, gender, smoking, alchol intake, muscle and skeleton system semptoms is examined. Total 178 people of which 52 men and 126 women, aged between 20 to 40 with mean age of 28,944±6,004 is included in the study. Women are divided into two categories according to clothing style, 57 (%54,80) of them dressed in western style and 69 of them dressed in Bolu's traditional style which covers body entirely, except face and hands.25-OHD vitamin levels are measured from january to march. Mean 25-OHD level of study population is 20,19±09,27 ng/ml. 25-OHD level is found as 12,6±4,6 ng/ml for the people with vitamin D defficiency and as 27,9±5,9 ng/m for the people with normal 25-OHD level.Prevalence of 25-OHD defficiency is found as 38 (%69,10) for the women with traditional clothing style and 17 (%30,90) for the women with western clothing style. No relation between 25-OHD level and daily diet is found. Osteolomasy symptoms checked with the people having vitamin D defficiency and no correlation is found.Vitamin D defficiency is an important problem during winter, diet with vitamin D fortified foods is suggested.