Deneysel kolon anastomoz modelinde, Ghrelinin anastomoz iyileşmesine etkisi
The effect of Ghrelin on the healing of colonic anastomosis
  1. Tez No: 242965
  2. Yazar: RAUF TUĞRUL AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CERAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Ghrelin gastrointestinal sistem tarafından üretilen, santral etki ile yeme davranışı ve vücut ağırlığının düzenlenmesinde görev alan büyüme hormonu (GH), salınımı, beslenme, gastrik asit sekresyonu, gastrik motilite ve hücre proliferasyonu gibi birçok farklı sistemi etkileyen peptid yapıda bir hormondur.Barsak anastomozları gastrointestinal cerrahinin temel girişimlerindendir. Bu çalışmada ghrelinin deneysel kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkisinin olup olmadığını incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada ağırlığı 200?250 gr arasında değişen 30 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. Grup 1; Sham grubunda laparatomi, Grup 2; Kontrol grubunda laparatomi+kolon anastomozu+ intraperitoneal SF, Grup 3; Ghrelin grubunda laparatomi+kolon anastomozu+ Ghrelin (10ng/kg/gün/İP) uygulandı (n=10). Ratlar 7. gün sakrifiye edilerek anastomoz patlama basınçları ölçüldü. Anastomoz hattında doku hidroksiprolin düzeyi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Ghrelin is a peptide hormone which produced by gastrointestinal system has effects on eating behavior and weight regulation; regulation of growth hormone (GH) secretion, nutrition, gastric acid secretion, gastric motility and cell proliferation.Bowel anastomoses are one of the main procedures of the gastrointestinal surgery. In this study we aimed to investigate whether ghrelin effect on experimental colonic anastomosis healing.Material and method: In this study 30 Wistar Albino rats weighted 200-250 gr were used. Group 1 (Sham Group), animals underwent laparotomy, Group 2 (Control Group); Laparotomy+ colonic anastomosis+ SF administration IP, Group 3 (Ghrelin Group); Laparotomy+ colonic anastomosis+ ghrelin (10ng/kg/day/IP) administration were done (n=10). All rats sacrificed at the 7th day postoperatively and anastomosis bursting pressures were measured. Hydroxyproline levels were measured and hystopathologically inflammatory cell infiltration, fibroblast density, collagen density and neovascularization were evaluated.Results: Bursting pressures in the Ghrelin group were significantly higher than the control group (168,29±20,8 vs.