Topiramatın prepubertal epilepsili çocuklarda vücut ağırlığı ve ghrelin, leptin ve nöropeptid-Y düzeylerine etkisi
The effect of topiramate on body weight and ghrelin, leptin and neuropeptid y levels of prepubertal children with epilepsy
- Tez No: 242969
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Kilo kaybı topiramat tedavisinin sık görülen yan etkilerinden birisidir. Topiramatın enerji dengesi düzenlenmesi üzerine olan etki mekanizması henüz anlaşılamamıştır. Bu çalışma ile topiramatın prepubertal epileptik çocuklarda vücut kitle indeksi, serum glukoz, insulin, kortizol, ghrelin, leptin ve nöropeptid-y düzeylerine etkisi ve bu değişkenlerin çocuklardaki kilo kaybı patogenezindeki rolünü araştırmak hedeflenmiştir.Gereç ve Yöntem: Bu çalısmaya epilepsi tanısı konularak topiramat baslanan 20 prepubertal epilepsili çocuk dahil edildi. Olguların tedavi öncesinde, tedavinin 3. ve 6. ayında vücut kitle indeksi (VKİ), açlık insülin/glukoz oranı (AİGO) hesaplandı; serum insülin, glukoz, kortizol, leptin, NPY, ghrelin düzeyleri ölçüldü.Sonuç ve Yorum: Olguların tedavi öncesine göre 3. ay ve 6. ay sonunda ortalama VKİ, AIGO ve serum kortizol, leptin düzeylerinde anlamlı azalma gözlendi. Serum ghrelin, NPY, insülin düzeylerinde anlamlı değişiklik gözlenmedi. Bu değişiklikler topiramat bağımlı ağırlık kaybında anahtar rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Weight lost is one of the most frequent side effects of topiramate. The exact mechanism of topiramate on energy balance regulation has not been clearly understood yet. The aim of the present study is to investigate the effect of topiramate on body mass index, serum glucose, insulin, cortisol, leptin and neuropeptide- y levels and the role of these variables on the pathogenesis of weight lost in prepubertal children with epilepsy.Material and Method: Twenty prepubertal epileptic children treated with topiramate enrolled to the study. Body mass index (BMI) and fasting insülin glucose ratio (FIGR) were calculated; serum glucose, insülin, leptin, NPY, ghrelin, cortisol were measured for all subjects before the treatment and at the third and sixth month of the treatmentResults and conclusion: There was a significant decrease in mean BMI, FIGR, and serum cortisol, leptin levels at the third and sixth month of the treatment when compsred with pretreatment levels. No significant changes were observed in serum ghrelin, NPY, insulin levels. These changes are key points of weight lost due to topiramate