Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar yönünden riskli davranış gösteren kişilerin bilgilerinin, korunmaya ilişkin görüşlerinin, davranışlarının ve sağlık hizmeti kullanımlarına yönelik yaklaşımlarının belirlenmesi ile ilgili niteliksel bir çalışma
A qualitative study to determine individuals? knowledge, thougths, behaviors about prevention, and approaches on health service utilization who have risky behaviors in terms of sexually transmitted infections
- Tez No: 243060
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKIN, DOÇ. DR. DİLEK ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Public Health, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar önemli halk sağlığı sorunları arasında yer almaktadır. Seks çalışanı kadınlar, erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler ve transeksüeller bu açıdan risk altındadırlar. Niteliksel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu araştırmada cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar yönünden riskli davranış gösteren gruplar arasından seçilmiş bireylerin bilgi düzeylerinin, korunmaya ilişkin görüş ve davranışlarının belirlenmesi, sağlık hizmeti kullanımı ile ilgili yaklaşımlarının saptanması amaçlanmıştır.Yarı yapılandırılmış formlar aracılığı ile 72 kişi ile odak grup ve derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler ?Tematik kodlama? yöntemi ile analiz edilmiştir. Seks çalışanı kadınların toplumsal cinsiyet bakış açısı konusundaki farkındalıkları ve bu bakış açısının kadınlar üzerindeki olumsuz sonuçlarını bilme durumları diğer gruplardan daha yetersizdir. Araştırma kapsamında yapılan tüm görüşmelerde ilk akla gelen cinsel yolla bulaşan hastalık HIV/AIDS olmuştur. Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar sadece deneyimleri olan katılımcılar tarafından bilinmektedir. Erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler ve transeksüeller cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunma konusunda seks çalışanı kadınlardan daha bilgilidir. Seks çalışanı kadınlar kondom kullanımı konusunda diğer gruplardan daha dezavantajlıdırlar. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar yönünden riskli davranış gösteren kişilere yönelik çalışmalarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tamamının konu edilmesi uygundur. Ayrıca, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilgili hizmetlerin Temel Sağlık Hizmetlerine entegrasyonunun güçlendirilmesi ve risk grupları olarak kabul edilen kişilerin bu hizmeti kullanımının desteklenmesi uygundur.
Özet (Çeviri)
Sexually transmitted infections are among major public health issues. Female sex workers, men who have sex with men and transsexuals are at high risk in this regard. The aim of this qualitative study is to determine knowledge status, thoughts and behaviors on prevention of selected individuals with risky behaviors in terms of sexually transmitted infections and to learn their approach on utilization of health services.Focus group discussions and in-depth interviews were conducted via semi-structured forms among 72 participants. Data were analyzed by thematic coding method. Female sex workers? awareness on gender issues and knowledge on negative consequences were inadequate, compared to other groups. In all of the interviews, HIV/AIDS was the first sexually transmitted infection that came to mind. The other infectious diseases were recalled by the participants if they had any specific experience. Men who have sex with men and transsexuals? level of knowledge on prevention was higher than female sex workers. Female sex workers had more disadvantages than the other groups in terms of condom usage. Research on high risk groups, should cover all types of sexually transmitted infections. Besides, integration of health services on sexually transmitted infections and the Primary Health Care Services should be empowered, and the high risk groups should be encouraged to use these services.