Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda polisomnografi ve oksidatif stres parametreleri ile fizik muayene arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between polisomnography, oxidative stress parameters and physical examination results in obstructive sleep apnea patients
  1. Tez No: 377138
  2. Yazar: ABİTTER YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ, PROF. DR. HAMDİ ARBAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromlu(OUAS) hastaların polisomnografi parametreleri, oksidatif stres kapasiteleri ile üst solunum yollarının yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Bu prospektif çalışmada 01.12.2013 ile 30.05.2014 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Uyku laboratuarında polisomnografi yapılan 71 hasta değerlendirildi.71 hastadan AHI>5 olan 46'sı OUAS hastası iken, AHI< 5 olan 25 primer horlama hastası da kontrol grubu olarak çalışmaya katıldı. Polisomnografi parametresi olarak total uyku zamanı, uyku etkinliği, apne-hipopne indeksi(AHI), desatürasyon sayısı, minimal oksijen saturasyonu, ortalama oksijen saturasyonu ve uykunun
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare obstructive sleep apnea syndrome(OSAS) patient's polysomnographic parameters and oxidative stress capacities with the structural and functional properties of the upper respiratory tract. Methods : This prospective study evaluated 71 patients who had polysomnography tests in the sleep laboratory of Necmettin Erbakan University's Meram Medical Faculty between 01/12/2013 and 30/05/2014. Of these 71 patients, 46 patients with AHI>5 had OSAS while 25 primary snoring patients with AHI