Aksiller ve palmar hiperhidrozis tedavisinde T2-3 torakoskopik sempatektomi yeterli midir?
Is thoracoscopic sympathectomy accuarrancy in the treatment of axillary and palmar hyperhidrosis
  1. Tez No: 243076
  2. Yazar: AYSEL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hiperhidrozis torasik sempatik zincir tarafından innerve edilen dermatomlardaki aktivite artışına bağlı palmar, aksiller, fasyal ve dorsal bölgede aşırı terleme ile karakterize, etiyolojisi bilinmeyen bir hastalıktır. Hiperhidrozis doğrudan veya dolaylı şekilde kişinin yaşantısını etkileyerek psikososyal sorunlara neden olur.Hiperhidrozis tedavisinde, konservatif medikal yöntemler ve cerahi invaziv yöntemler kullanılabilmektedir. Cerrahi sempatektominin major endikasyonu medikal tedaviye cevap vermeyen palmar ve aksiller hiperhidrozistir. Hiperhidroziste sempatektomi sonrası başarı hastaların şikayetlerinin tamamen geçmesi ve cerrahi öncesi şikayetlerinin bir süre sonra tekrarlamamasıdır.Bu tez çalışmasında, hiperhidrozis nedeniyle T2-T3-T4 ve T2-T3 torakoskopik sempatektomi uygulanan hastaların erken ve geç dönem komplikasyonları, yaşam kalitesi üzerine etkileri ve her iki yöntemin etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Ocak 2005 ve Temmuz 2009 tarihleri arasında palmar ve aksiller hiperhidrozisli 49 hastada yapılmıştır. Kırk dokuz hastaya video eşliğinde torakoskopik cerrahi ile toplam 95 sempatektomi uygulanmıştır. Torakoskopik sempatektomi ile %90'nın üzerinde başarı sağlanmıştır. Minimal invaziv cerrahinin postoperatif hastanede kalış süresini kısaltığı görülmüştür. Hiçbir hastada açık torakotomi gerektirecek kanama, mortalite, brakial pleksus yaralanması, şilotoraks, organ laserasyonları ve geçici veya kalıcı Horner sendromu görülmemiştir. Düşük oranda erken ve geç dönem komplikasyon tespit edilmiştir. Sempatektominin en sık görülen komplikasyonu kompansatuvar hiperhidrozisdir. Buna rağmen hastaların psikososyal ve mesleki yaşam kalitesinde önemli derecede artış ve yüksek hasta memnuniyet oranı elde edilmiştir.Sonuç olarak, palmar-aksiller hiperhidroziste T2-3-4 sempatektomi yerine daha kısa gangliyon rezeksiyonu yapılan T2-3 sempatektomi yeterli bulunmuştur. Gelecekte sadece T2 eksizyonunun etkinliği daha geniş ve uzun takip sonuçları ile araştırılmalıdır.Anahtar kelimeler; hiperhidrozis, torakoskopik sempatektomi.
Özet (Çeviri)
Thoracic hyperhidrosis, a disease of unknown etiology, is characterized by excessive sweating in palmar, axillary, facial and dorsal area due to activity increase in dermatome innerved by sympathetic chain. Directly or indirectly hyperhidrosis affects a person's life by causing psychosocial problems.In the treatment of hyperhidrosis, conservative medical methods and invasive methods of surgery can be used. The major indication of surgical sympathectomy is palmar and axillary hyperhidrosis which do not respond medical treatment. In the hiperhidrozis, the success after sympathectomy is determined by the fact that the complaints of patients completely disappear and the complaints of patients do not repeat after the surgery.In this study, patients who underwent T2-T3-T4 and T2-T3 thoracoscopic sympathectomy due to hyperhidrosis are analized to evaluate their early and late complications of the surgery, effects of the surgery on their quality of life and effectiveness of both methods. The study was conducted, between January 2005 and July 2009 in 49 patients who have palmar and axillary hyperhidrosis. Forty-nine patients with a total of 95 video with sympathectomy in the thoracoscopic surgery was performed. Thoracoscopic sympathectomy with over 90% success was achieved. It was also noticed that minimally invasive surgery reduced duration of hospital stay. Patient mortality, bleeding that may require open thoracotomy, brachial plexus injury, chylothorax, organ lacerations and temporary or permanent Horner's syndrome have not been found in our patient. Low early and late complication rates were identified. The significant improvement in psychosocial and patients? quality of life, and high patient satisfaction rate were achieved even though the most common complication of sympathectomy is compensatory hyperhidrosis.In conclusion, instead of T2-3-4 sympathectomy palmar-axillary hyperhidrosis, the shorter ganglion resection of the T2-3 sympathectomy was found satisfactory. In future, the effectiveness of only T2 excision should be investigated with its wider and longer follow-up results.Key words; hyperhidrosis, thoracoscopic sympathectomy.