Ankaferd blood stopper' in medulla spinalis üzerine olan etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi ve kullanılabilirliğinin araştırılması
Histopathologically analyzing effect of ankaferd blood stopper on medulla spinalis tissue and usability
- Tez No: 243154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇOKLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Etkili bir hemostaz materyali olan ABS'in beyin ve sinir cerrahisi pratiğinde kullanılabilmesi için sinir sistemi üzerinde toksik etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, toplam 30 adet Spraque Dawley cinsi rat, her bir grupta 15'er adet olacak şekilde ABS ve kontrol grubuna ayrılmıştır. Her iki grupta anestezi indüksiyonunu takiben, alt torakal ve üst lomber bölgeye gelecek şekilde total laminektomi yapılarak medulla spinalis ortaya konulmuştur. Medulla spinalise iki adet myelotomi yapılmıştır. ABS grubundaki ratların insizyon alanlarına 1 ml ABS, kontrol grubundakilerin insizyon alanlarına ise 1ml % 0,9'luk saline solusyonu damlatıldıktan sonra, ratlar genel davranış, nörolojik bulgular, hayvanın hareketliliği ve infeksiyon bulguları açısından 15 gün takip edilmiştir. 16. gününde tüm ratlar anestezi altında dekapite edildi. Medulla spinalisleri en blok olarak çıkartıldıktan sonra, hematoksilen-eozin ve luxol fast blue boyaları ile boyanmıştır. Histopatolojik değerlendirmede, hematoksilen- eozin ile boyanmış kesitlerde ödem, gliozis, inflamatuar hücre yoğunluğu, nöronal dejenerasyon varlığı, nükleus içeren nöron sayısı ve Luxol fast blue ile boyanan kesitlerde ise myelin dejenerasyonu değerlendirilerek bulgular yok (0), hafif (1) ve belirgin(2) olacak şekilde skorlanmıştır. Veriler, ?SPSS for Windows? istatistik programının ?15.0? versiyonu kullanılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.ABS ve kontrol grubunda ödem, gliozis, inflamatuar hücre yoğunluğu, nöronal dejenerasyon varlığı, nükleus içeren nöron sayısı ve myelin dejenerasyonu yönünden anlamlı bir fark bulunamamıştır. ABS'in klinik ve histopatolojik olarak, nörotoksisiteye yol açtığını gösteren istatistiksel bir bulgu elde edilememiştir.Sonuç olarak, bu çalışmada, hızlı ve etkili bir kanama durdurucu ajan olan ABS'in klinik ve histopatolojik olarak, nörotoksisiteye yol açtığını gösteren istatistiksel bir bulgu elde edilememiştir. Deney hayvanlarında ABS uygulaması sonrasında nörotoksik bulguların gelişmediğini gösteren bu çalışmanın, insanda klinik kullanımına zemin hazırlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the toxicity of the ABS (which is an effective haemostatic agent) on neural system for using this agent in Neurosurgery.In this study 30 Spraque Dawley rats used and were separated to ABS and control groups and each groups has 15 rats. After the anesthetic induction total laminectomy performed to the lower thoracal and upper lumbar areas in both groups and medulla spinalis exposed. Two myelotomies were performed to the medulla spinalis. One milliliter ABS was applied to the incision site in ABS group and one milliliter 0.9% saline solution in control group. Rats were observed for 15 days in the way of general behavior, neurological signs, activity and signs of infection. Sixteen days later all rats were decapitated under anesthesia. Medulla spinalis was removed en block from all rats and stained with Hematoxylin&Eosin and luxol fast blue. Histopathologically edema, gliosis, intensity of inflammatory cell, presence of neuronal degeneration, count of neurons with nucleus were observed in slides stained with Hematoxylin&Eosin and myelin degeneration in slides stained with lugol fast blue. Findings scored as none (0), mild (1), and prominent (2). Program 15.0 version of SPSS for windows used for comparing the findings statistically.There was no significant differentiation found between ABS and control groups for edema, gliosis, intensity of inflammatory cell, presence of neuronal degeneration, count of neurons with nucleus and myelin degeneration. We didn?t obtain statistically clinical and/or histopathological any findings in using ABS to cause to neurotoxicity.In this study we did not find any clinical or histopathological evidence for neurotoxic effect of effective haemostatic agent ABS. We thought that this study which shows no neurotoxic effect of ABS on rats can be precipitate for use this agent on human.