Çocuklarda akut bronşiolit etkenlerinin PCR yöntemi ile araştırılması
Evaluation of acute bronchiolitis pathogens with PCR method
- Tez No: 243178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bronşiolit 2 yaşın altında sık görülen, sıklıkla viral etkenlerin neden olduğu, göğüste retraksiyon ve hışıltılı solunum ile karakterize, bronşiyollerin inflamasyonu ile seyreden klinik bir sendromdur. Çalışmamızda Zonguldak Karaelmas Üniversitesi acil poliklinik ve çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine solunum sıkıntısı semptomları ile başvuran hastalarda bronşiolit etkeni virüsleri saptamak ve bronşiolitin klinik seyrini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla 17.7.2008-17.07.2009 tarihleri arasında hastanemize başvuran klinik bronşiolit tanısı konulan 1 ay ile 2 yaş arası olan ve 3 ün altında bronşiolit atağı geçiren konjenital kalp ve immün yetmezlik hastalığı olmayan 112 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri belirlendi ve tüm hastalardan burun sürüntüsü alınarak PCR yöntemi ile bronşiolit etkenleri saptanmaya çalışıldı. Hastalar en çok ocak subat ve mart ayında başvurdu. Çalışmaya alınan 112 bronşiolitli hastanın 71'i erkek, 41'i kız ve yaş ortalaması 8,4 ay olarak saptandı. Başvuru anında en sık semptom öksürüktü. Hastaların ortalama anne sütü alma süresi 6 ay olup anne sütü alma süresi arttıkça hastanede kalma süresi azalmaktaydı. Hastaların % 77.7'sinin evinde kömür sobası, % 22,3'ünün evinde kalorifer mevcuttu. Evde kömür sobası olanlarda bronşiolitin daha şiddetli geçirildiği ve hastanede yatış süresinin daha uzun olduğu saptandı. Yüz on iki hastanın 39 tanesinde viral etken tespit edilebildi. En sık etken RSV olup diğer sık etkenler rinovirüs, adenovirüs ve parainfluenza virüs-3 idi. RSV ve PİV-3 en sık 6 ayın altında, rinovirüs 6-12 ay arasında, adenovirüs 18 ayın üzerinde saptandı. Hastaların hiçbirinde hMPV saptanmadı. Ortalama hastanede kalış süresi 6,5±4,7 gün ve semptom süresi 12 gün idi. Takipteki hastaların % 34,7'sinin en az bir kez daha bronşiolit atağı geçirdiği saptandı. Bronşiolit etkenlerinin sıklığını araştırmak amacı ile yaptığımız bu çalışmada RSV'nin bölgemizde de en sık bronşiolit etkeni olduğu, PCR'ın sensitivitesinin düşük olduğu ve etkenlerin saptanması için rutin olarak kullanılamayacağı, ülkemizde bronşiolit etkenlerinin sıklığını belirlemek için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Bronchiolitis is a clinical syndrome which is commonly occured among children under the age of two, frequently caused by viral factors and characterized by chest retraction, wheezy respiration and inflamation of bronchioles. In our study, we objected to determine the viral causes and the clinical course of bronchiolitis observed among the patients who admitted into the Pediatric Emergency and Clinics of Zonguldak Karaelmas Univercity Hospital with the symptoms of respiratory distress. For this purpose we included 112 patients who were between the ages of 1 month and 2 years, admitted to our hospital between the dates of 17.07.2008 and 17.07.2009, diagnosed as bronchiolitis, had attacks of bronchiolitis less than 3 times and who had no congenital heart diseases and immune deficiencies. Demographic informations of the patient were obtained and nasal swab specimens were collected to detect that causes of bronchiolitis by the PCR method. Patients admitted most commonly in the months of January, February and March.Seventyone of the 112 patients were male and 41 were female. The mean age of the patients was 8.4 months. The most common symptom was coughing. The mean duration of breast feeding was 6 months and there was a reverse correlation between the duration of breast feeding and the total hospitalization time. For the heating of the house, 77.7 % of the patients have been using coal stove and 22.3 % had central system. Patients who have been using coal stove had more severe bronchiolitis and longer duration of hospitalization.Viral causes could be detected in 39 of the 112 patients. The most common cause was RSV, and the others were rhinovirus, adenovirus and parainfluenzae virus-3. The most frequent causes for the ages of below 6 months, for 6-12 months and for above 18 months were RSV and PIV-3, rhinovirus, and adenovirus, respectively. No hMPV was detected.The mean duration of hospitilization was 6.5 ± 4.7 days, duration of symptoms was 12 days, and 34.7 % of the patients at follow-up had bronchiolitis attack for at least once more. In this study we concluded that RSV was the most common cause of bronchiolitis in our country, PCR had low sensitivity and could not be used for the routine detection, and more extensive studies were needed for the determination of the frequencies of the causes of bronchiolitis