Normal spontan vajinal doğum yapanlarla sezaryen doğum yapanların emzirmeye başlama zamanlarının karşılaştırılması
Comparing the breastfeeding initiation times of cesarian section versus normal spontaneous vaginal delivery
- Tez No: 390990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. OKTAY SARI, PROF. DR. BAYRAM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı, normal spontan vajinal doğum ve sezaryen doğumun emzirmeye başlama zamanı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Normal spontan vajinal doğum ve sezaryen doğumla sağlıklı bebek dünyaya getiren, 18 yaşından büyük 253 gönüllü katılımcı değerlendirildi. Katılımcıların ilk emzirme zamanları ve doğum şekilleri, 29 sorudan oluşan anket ile değerlendirildi. Değişkenler olarak doğum şekli, emzirmeye başlama zamanı ve sosyodemografik özellikler incelendi. Bulgular: Çalışmamızda, doğumdan sonra erken dönemde (doğumdan sonra < 1 saat) emzirme oranı %44,7 tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess the influence of cesarian section and normal spontaneous vaginal deliveryon breastfeeding initiation times. Materials and Methods: A total of 253 volunteer women older than 18 years and giving birth to a healthy newborn via cesarean section or normal spontaneous vaginal delivery were evaluated. The breastfeeding initiation times and modes of deliveries of the participants were evaluated via a questionnaire consisted of 29 questions. The variables studied were demographic characteristics, mode of delivery and breastfeeding initiation times. Results: The percentage of early initiation of breastfeeding after birth (