İnflamatuvar barsak hastalığı tanılı hastalarda pulmoner tutulumun ve egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary involvement and exercise capacity in the patients with the diagnosis of inflammatory bowel disease
- Tez No: 243187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ALTIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH), [Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH)], primer olarak kolon ve ince barsağı tutmakla birlikte, birçok organ ve dokuda bozukluklara neden oldukları için kronik ve sistemik hastalıklar olarak kabul edilmektedir. İBH'de sık görülen solunumsal bozukluklar bronş duyarlılığında artış, bronşit, bronşiektazi, bronşiolitis obliterans ve interstisiyel pnömoni olarak sıralanmaktadır. Bu çalışmada İBH tanısı olan hastalarda; anamnez, fizik muayene ve rutin akciğer grafisi ile yapılan değerlendirmeye ek olarak yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT) ve solunum fonksiyon testleri kullanılarak pulmoner tutulumunun gösterilmesini ve bu tutulumun egzersiz kapasitesine olan etkisini araştırmayı amaçladık. İBH tanısı olan remisyon dönemindeki 39 hasta çalışmaya alındı. Hastalara rutin akciğer grafisi ile YRBT çekildi, SFT ve 6 dakika yürüme testi (6-DYT) yapıldı. 6-DYT bulguları uygun kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan hastaların 24'ünde (%61,5) en az bir solunumsal yakınma mevcuttu. Hastaların 16'sında (%41,02) basit spirometri ve/veya DLCO bozukluğu tespit edildi. Hastaların 30'unda (%76,9) YRBT anormalliği saptandı. En sık görülen YRBT anormalliği 20 (15 erkek, 5 kadın) hasta ile (%51,2) peribronşiyal kalınlaşma olarak tespit edildi. Ancak YRBT anormalliği ile solunumsal yakınma ve egzersiz kapasitesi arasında herhangi bir anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Solunumsal yakınması ve akciğer grafisi bulgusu olmadığı halde YRBT'de 20 olguda radyolojik anormallik saptandı.Sonuç olarak, İBH'de pulmoner tutulum, beklenenden çok daha fazla oranda ve değişik şekillerde görülebilmektedir. Hastalarda solunumsal yakınma ve akciğer grafisi bulgusu olmadığı halde YRBT'de anormallik saptanabilmektedir. Remisyon dönemindeki İBH hastaları 6 DYT ile değerlendirildiğinde pulmoner tutulumun egzersiz kapasitesi üzerine etkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Even though Inflammatory Bowel Diseases (IBD), [Ulcerative Colitis and Crohn?s disease] primarily affects colon and small intestine, they are widely accepted as systemic diseases due to widespread involvement of multiple body parts and serious tissue damage. Among some of the common disorders accompanying IBD?s are increased bronchial sensitivity, bronchitis, bronchiectasis, bronchiolitis obliterans and interstitial pnomonitis. In this study, in addition to anamnesis, physical examination and routine chest x-ray high resolution computerized tomography (HRCT) and pulmonary function tests (PFT) were performed to evaluate the pulmonary involvement and the influence of this involvement on the exercise capacity in the patients with the diagnosis of IBD?s. 39 patients in the remission period of IBD were included into the study. Patients underwent routine chest x-ray, HRCT, PFT and 6 minute walking tests (6-MWT) were performed. The findings of 6-MWTs were compared with the control group. 24 (61.5%) of the patients included into the study revealed at least one respiratory complaint. Simple spirometry and/or DLCO disturbances were observed at 16 (41.02%) of patients. HRCT irregularities were found in 30 (76%) of patients. The most common HRCT irregularity was found to be as peribronchial thickening at the 20 (15 male, 5 female) patients (51.2%). However, no significant correlation was found between HRCT abnormalities and respiratory complaints and exercise capacities. Radiological disturbances in HRCT was detected in 20 cases who had no a respiratory complaint or exhibited a radiological finding in X-ray.In the conclusion, pulmonary involvement in IBD is much more often than it is thought and has various forms of presentation. Patients may exhibit abnormal HRCT findings whereas any major respiratory complaint or abnormal chest x-ray finding may not be found. No influence of pulmonary involvement was shown on the exercise capacity in the 6 minutes walking test in the patients with IBD?s during remission periods.