Katarakt nedeni ile opere edilen ve Zaraccom F260 göz içi mercek takılan hastalarda fotopik, mezopik testlerin ve kontrast duyarlılığın değerlendirilmesi
Evaluation of fotopic,mesopic tests and contrast sensitivity in cataracts operated and Zaraccom F260 intraocular lens inserted patients
  1. Tez No: 243239
  2. Yazar: GÖKAY GÖKTOLGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. İLKER TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kontrast duyarlılık testleri hastanın farklı kontrast koşullarında büyük, orta ve küçük boyutlardaki sembolleri algılayabilme fonksiyonunu ölçmektir. Diğer bir değişle görme sisteminin ayırt edebilme gücüdür. Kontrast duyarlılık testleri ile Snellen testinde gizli kalan görsel kayıpları saptamak mümkündür. Bu çalışmada katarakt nedeni ile opere edilen ve Zaraccom F260 göz içi mercek takılan hastalarda fotopik, mezopik testlerin ve kontrast duyarlılığın değerlendirilmesi amaçlandı.Prospektif olarak planlanan bu çalışmada, 2009 yılında komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren 12 hastanın 21 gözü çalışmaya dahil edildi. Yaşça eşleştirilmiş 12 normal olgunun 21 gözü ise kontrol grubunu oluşturdu. Tüm hastalar aynı cerrahi teknik ile opere edildi ve kapsüler bag içine Zaraccom F260 GİL implantasyonu uygulandı. Postoperatif l. gün ve 1. hafta rutin izlem muayeneleri yapıldı. 1. ve 3. ayda ise en iyi düzeltilmiş görme keskinliği değerleri kaydedildikten sonra tüm hastalara kontrast duyarlılık testleri uygulandı.Kontrol grubuna ve hasta grubuna cerrahi sonrası 3.ayda yapılan kontrast duyarlılık ölçümlerinde mezopik koşullarda uzaysal frekans ölçümleri (1, 5; 3; 6; 12; 18cpd) yönünden anlamlılık saptanmadı. Bununla birlikte hasta grubunda mezopik glare ile yapılan 18cpd, fotopik koşullarda yapılan 1,5cpd ve fotopik glare ile yapılan 1,5cpd ölçümleri daha yüksek bulundu.Zaraccom F260 grubuna postoperatif 1. ve 3. ayda uygulanan kontrast duyarlılık ölçümlerinde mezopik koşullarda yapılan 6cpd, fotopik koşullarda yapılan 3cpd ve fotopik glare ile yapılan 6cpd kontrast duyarlılık ölçümleri postoperatif 3. ayda daha yüksek bulunduZaraccom F260 GİL'in implantasyonu sonrası elde edilen skorları ile kontrol grubu arasında kıyaslanabilecek kontrast duyarlılık düzeyleri sağlandı.
Özet (Çeviri)
Contrast sensitivity tests measure the big, medium and small size symbols perception at different contrast conditions. In the other words, it is the distinction potency of visual system. It is possible to determine the hidden visual loss in snellen test by contrast sensitivity tests. In this study, we aimed to determine the photopic, mesopic tests and contrast sensitivity in cataract operated and Zaracomm F260 intraoculer lens inserted patients.In this prospective study, 21 eyes of 12 noncomplicated facoemulsion surgery patients in 2009 are included. Twenty one eyes of 12 normal cases are used as control group at the same age interval. All patients were operated with the same surgery tecnique and Zaraccom F260 İOL was implanted in the capsuler bag. Routine medical examinations were made on the 1. day and the 1. week. At 1. and 3. months contrast sensitivity tests were applied to all patients after recording of the well corrected visual acuity.When the contrast sensitivities compared at the 3. month, there was not a significant difference between the space frequency measurements at mesopic conditions (1, 5; 3; 6; 12; 18cpd) of the control and ill groups. At the same time, 18 cpd by mesopic glare, 1.5 cpd at photopic conditions and 1.5 cpd with photopic glare measurements were higher in the patient group.The contrast sensitivity measurements at the 1. and 3. months in Zaraccom F260 group were compared. 6 cpd at mesopic conditions, 3cpd at photopic conditions and 6 cpd with photopic glare contrast sensitivity measurements were higher at 3. month.The comparable contrast sensitivity levels were provided in the scores after Zaraccom F260 İOL implantation and control group.