Kronik solunum yetmezliğinde noninvaziv mekanik ventilasyonun (NİMV) etkileri
The efficacy of non-invasive mechanical ventilation in the chronic respiratory failure
  1. Tez No: 243297
  2. Yazar: SÜLEYMAN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER TAMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Noninvaziv mekanik ventilasyonun (NİMV) etkinliği kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) bağlı akut hiperkapnik solunum yetmezliği ile restriktif patolojiler sonucu gelişen solunum yetmezliğinde kesinlik kazanmış olmasına rağmen, KOAH sonucu gelişen kronik solunum yetmezliğinde halen tartışmalıdır. Bu çalışma uzun süreli ?Bi-level Positive Airway Pressure (BiPAP)? kullanma endikasyonu konularak cihaz kullanım raporu yazılan kronik solunum yetmezliği bulunan olgularda tedavi etkinliğini ve tedaviyi sürdürmede karşılaşılan sıkıntıları araştırmak amacıyla planlanmıştır.Kliniğimizde 1 Ocak 2003 ve 31 Aralık 2007 tarihleri arasında ?uzun süreli BiPAP kullanması uygundur? kararı verilen toplam 177 hastadan dosya kayıtlarına bakılarak ilk bilgilerine ulaşılan 56 hasta çalışmaya alındı. Hepsi evde USOT ve tam doz ilaç tedavisi alan hastalardı. Olguların 24 tanesi çeşitli nedenlerle BiPAP cihazını alamamışlardı. Diğer 32 hasta ise BİPAP cihazını kullanmaktaydı. Grup I'deki (BiPAP kullanan) hastaların yaş ortalaması 61,75±9,41 yıl ve %63'ü erkek, Grup II'deki (BiPAP kullanmayan) hastaların yaş ortalaması 62,45±11,88 yıl ve %63'ü erkekti. Her iki grup arasında altta yatan hastalıkları, sigara içme öyküsü, hastalık süreleri, BiPAP önerilmeden önceki yılda arteriyel kan gazları (AKG), solunum fonksiyon testleri (SFT) ve semptomları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Grup I'deki hastalar BiPAP cihazlarını ortalama olarak 10.28 ±1.72 cmH2O inspiratuar, 4.15±0,44 cmH2O ekspiratuar basınçlarda kullanmaktaydılar ve günde 5,8±2,6 saat kullandıklarını ifade ettiler.
Özet (Çeviri)
Though the efficacy of non-invasive mechanical ventilation in the chronic obstructive pulmonary disease (COPD) related acute hypercapnic respiratory failure and restrictive patologies origined respiratory failure has gained accuracy, its efficacy at COPD related chronic respiratory failure is under debate. This study was assigned to understand the treatment efficacy and sustaining problems of long time Bi-Level Positive Airway Pressure (BiPAP) in the chronic respiratory failure cases.A total of 56 patients who have a chronic respiratory failure and decided to BiPAP usage for long time included to this study between 1 January 2003 and 31 December 2007. LTOT and full dose drug taken totally. 24 of cases could not take BiPAP machine for various reasons. 32 of cases take BİPAP machine. Avarage age of patients in group I (using BiPAP) was 61.75±9.41 and % 63 were men, avarage age of patients in group 2 (who did not use BiPAP) was 62.45±11.88 and % 63 of them were men. There was no significant statistical difference between two groups in smoking history, disease period, the numbers of hospitalisation and intensive care unit staying in the last year, arterial bool gases, pulmonary function tests and symptoms (p>0.05) . The avarage BiPAP usage in group I was 5.75±2.55 h/day, inspiratory and expiratory pressures 10.28 ±1.72 cmH2O and 4.15±0,44 cmH2O. After one year BiPAP usage there was a significance decrease in dyspnea feeling, daily activities, analysis of arterial blood gases and the number of hospitalisation in group I compared with Group II (P0.05). Avarage life periot of patients in group I was 40,27±3,56 mounths, avarage life periot of patients in group II was 27,35±3,68 months.