Yeni zelanda tavşanlarında mide ve bağırsakların bilgisayarlı tomografi görüntülerinden üç boyutlu görüntü elde edilmesi
Three-dimensional reconstruction from computerized tomography images of stomach and intestine in new zealand rabbits
  1. Tez No: 243331
  2. Yazar: MUSTAFA ORHUN DAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BEŞOLUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Yeni Zelanda tavşanlarında mide bağırsak sistemini oluşturan anatomik yapıların bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinin üç boyutlu modellerini ve bu model üzerinden organların biyometrik özelliklerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla her iki cinsiyetten (8 erkek, 8 dişi) toplam 16 adet ergin Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Tavşanlar BT çekimlerinden bir gün önce aç bırakılarak sürgüt ilaç uygulandı. Hayvanlara hem BT görüntülemesinden 3 saat öncesinden başlayarak çekim anına kadar oral olarak, hem de çekim öncesinde rectal olarak kontrast madde verildi. Genel anesteziye alınan hayvanların prone pozisyonda iken BT görüntüleri çekildi. Tomografisi çekilen hayvanlardan elde edilen axial görüntüler; DICOM formatında stoklandıktan sonra CD ortamına aktarıldı ve üç boyutlu modelleme programı olan MIMICS® kullanılarak rekonstrüksiyon işlemi yapıldı. Mide bağırsak sistemi organlarının yüzey alanları ve hacimleri, bu program tarafından üç boyutlu olarak rekonstrükte edilen görüntüler üzerinden otomatik olarak hesaplandı. Mide, cecum ve cecum haricindeki bağırsakların yüzey alanlarının bütün incelenen sisteme oranları hesaplandığında sırası ile %11, %39 ve %48 olarak tespit edildi. Mide, cecum ve bağırsakların hacimlerinin bütün sisteme oranları hesaplandığında sırası ile %17, %59 ve %23 olarak tespit edildi. Araştırma sonunda 8 adet (4 erkek, 4 dişi) tavşan ötenazi edildikten sonra diseksiyonu yapılarak bu hayvanların mide ve bağırsak bölümleri üzerinde gerekli uzunluk ölçümleri gerçekleştirildi. Tavşanlarda mide-bağırsak sisteminin ölçümleri sonucunda en uzun bağırsak bölümünün jejunum olduğu belirlendi.Sonuç olarak teknoloji kullanılarak farklı bir metot ile elde edilen bulguların mide bağırsak sistemi üzerinde gerçekleştirilecek çalışmalara zemin teşkil etmesinin yanı sıra anatomi alanına da yeni bir açılım sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal three dimensional reconstructions of organs of gastro-intestinal system obtained from computed tomography images, and also to show biometric parameters of the related organs. Total 16 New Zealand white rabbit (n:8 female, n:8 male) were used as animal material. One day before the imagining computed tomography, oral laxative was administered and no diet was given. Contrast solution was administered both orally and rectally route before 3 hours. Computed tomography imagining was done under the general anesthesia at prone position. Axial images obtained from computed tomography were stocked at DICOM formats and transferred to CD. Three dimensional reconstructions were made by MIMICS computer software. Volume and surface area of gastro-intestinal system organs were calculated by automatically with computer software. Surface areas of stomach, cecum and intestines except for cecum were 11%, 39% and 48% of total gastro-intestinal system, respectively. Volumes of stomach, cecum and intestines except for cecum were 17%, 59% and 23% of total gastro-intestinal system, respectively. Total 8 rabbits (n:4 female, n:8 male) were euthanasied and dissected. Lengths of stomach and intestines were measured. Jejunum was determined to be the longest portion of gastro-intestinal system.As a consequence, gastro-intestinal results obtained from actual technology used in this study may be a key to future investigations and to the new approach in the anatomy science.