Erken membran rüptürü olgularında serviko-vajinal sekresyon prokalsitonin düzeyinin klinik önemi
Clinical significance of procalcitonin in cervico-vaginal secretions of women with preterm rupture of membranes
- Tez No: 243374
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUR KUYUMCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Erken membran rüptürü (EMR) tüm gebeliklerin %5-10'unda görülmektedir. EMR neonatal yoğun bakım birimine kabul edilmeyi gerektiren prematüre doğum ve neonatal komplikasyonlar ile birleşik tek ve en yaygın teşhistir. Yine maternal ve fetal enfeksiyon, fetusta pulmoner hipoplazi, kord prolapsusu, fetal deformite gelişimi ve postnatal endometritis gelişimi ile ilişkili bulunmuştur. PEMR %20-50 oranında erken doğumla ilişkili olduğu için prematüriteden kaynaklanan neonatal sonuçlardan da sorumludur.Bu çalışmada yeni bir inflamatuar belirteç olarak kullanılmaya başlanan prokalsitonin molekülünün EMR'li hastaların servikovajinal sekresyondaki düzeyinin klinik önemini belirlemek amaçlanmıştır.Bu çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na Eylül 2008 ile Eylül 2009 tarihleri arasında başvuran 100 gebe üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın yürütülemesinde 50 gebeden oluşan hasta grubu ile 50 gebeden oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Hasta grubu 24-36 hafta arasında gebeliği bulunan ve geleneksel yöntemlerle PEMR teşhisi konan gebelerden, kontrol grubu 20-37.haftalar arası gebeliği bulunan rutin kontrol amaçlı başvuran gebelerden oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubunda hemogram tetkiki, ultrasonografi, idrar tetkiki, CRP ve servikovajinal sekresyonda PCT düzeyi, çalışıldı.Hasta grubunda CRP 25.42 mg/dL PCT 1.17 ng/dL kontrol grubunda CRP 6.22 mg/dL PCT düzeyi 0.05 ng/dL olarak saptandı. Bu değerler arasında istatiksel anlamlı fark saptandı. Klinik amnionit tespit edilen olgularda CRP 56.10 mg/dL, PCT 2.85 ng/dL olarak saptandı. Bu değerler klinik amnionit saptanmayan gruba göre istatiksel anlamlı yüksek saptandı.Prokalsitonin genarilize veya sistemik enfeksiyon tanısında yeni kullanılmaya başlanan bir parametredir. Bu nedenle gebe kadınlardaki durumu hakkında yeterli bilgi yoktur. PEMR'nin infeksiyöz etyolojisi düşünüldüğünde şüpheli intrauterin enfeksiyonlarda vajinal sekresyondaki PCT düzeyi yüksek olarak saptanmaktadır.Sonuç olarak EMR de izlmede ve intrauterin enfeksiyon gelişme riski açısından servikovajinal sekresyondaki PCT düzeyi önemlidir ve EMR'nin konservatif tedavisinde takipte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Premature rupture of membrans (PROM), seen in 5-10 % of all pregnancies. PROM, is the most and unique diagnose that causes premature birth and intensive care unit. Also, the infection in mother and fetus has been found to be related with pulmonary hypoplasia ,umblical cord prolapsed, fetal anomalies and postnatal endometriosis. Because PPROM is related with preterm birth with 20-50%, was also related from the neonatal outcomes of prematurity.We aimed to assess the clinical value of procalcitonin level in servicovaginal secretions, which is a new inflammatory marker, in PPROM, at this study.This study was performed in Dicle University School of Mediçine, Department of Obstetrics and Gynecology, between September 2008 to September 2009, on 100 pregnant women. The approval of the cases has been taken about the study. The cases devided into two groups as patient group (n:50) and control group (n:50). Patients group were between 24-36 weeks of pregnancy and these women from traditional methods laid PPROM diagnosis, control group of pregnancies among 20-37 gestational week which was composed of pregnant women who were admitted for routine control. Hemogram, ultrasonographic evalution, urine examination, CRP and servicovaginal PCT levels were studied.In the patient group, CRP 25.42 mg / dl PCT 1.17 ng / dl and in the control group, CRP 6.22 mg / dl PCT level of 0.05 ng / dL were detected. Significant differences between these values were determined. Clinical cases detected amnionit CRP 56.10 mg / dl and PCT 2.85 ng/dL were detected. These values significantly higher than the clinical group was amnionitis not detected.Procalcitonin is new parameter which was used in the diagnosis of systemic or genarilize infection. Therefore there is no much information about the situation of PCT in pregnant women. Considering the etiology of infectious in PPROM when suspected for intrauterine infection in PPROM cases servicovaginal PCT levels were found highly.İn conclusion, servicovaginal secretion PCT levels can be used in fallow up of conservative manegment at PPROM for growth intrauterine infection risks.