Kafa travmalarında kraniyal bilgisayarlı beyin tomografisinde mezensefalon çevresi sisternaların büyüklüğüne göre mannitol tedavisinde farklı doz uygulamaları
The treatment of head traumas with different mannitol doses according to the size of perimesencephalic cisterns in computed tomography
  1. Tez No: 243389
  2. Yazar: YÜCEL DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN CEVİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kafa Travmalarında Kraniyal Bilgisayarlı Beyin Tomografisinde Mezensefalon Çevresi Sisternaların Büyüklüğüne Göre Mannitol Tedavisinde Farklı Doz UygulamalarıKafa travmalı hastalarda, prognoz ve ölüm oranları klinik unsur ve radyolojik bulgulara göre belirlenebilir. Bunlar; yaş, travma etyolojisi, eşlik eden fazla organ sistemine ait travma, pupil durumu, acil hava yolu gereksinimi, giriş Glaskow Koma Skalası (GKS), bilgisayarlı beyin tomografisinde bazal sisternaların obliterasyonu gibi durumlardır.Bu çalışmada 17 yaş üstü erişkin 50 hastada kraniyal bilgisayarlı tomografide mezensefalon çevresi sisternalar, büyüklüğüne göre basık; (grup 1), kaybolmuş (grup 2) ve görülmez (grup 3) olarak üç gruba ayrıldı ve standart % 20 mannitol tedavi doz aralığında (0,25-2gr/kg/gün) ve farklı dozlarda intravenöz verilerek prognoz arasındaki ilişki araştırıldı.Çalışmamızda erkek cinsiyet, 18-30 yaş grubu ve trafik kazaları daha çok görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Summary: Prognosis and mortality of head injury is assessed with clinical factors and radiological findings. These factors are age, etiology of trauma, multy-system trauma, pupil reactions, necessity of urgent airway, Glasgow Coma Scale (GCS) and obliteration of basal cisterns in cranial computed tomography.In this study, 50 adult head injuried patients who were over 17 years old, were divided into 3 groups according to size of perimesencephalic cisterns, as compressed (group 1), absent (group 2) and not visualized (group 3), and treated with 20% Mannitol in standart dose interval (0,25 ? 2 gr/kg/day iv).In the study, male sex, age between 18 ? 30 and, head injury caused by traffic accident rates were more than the others. Severe head injury (GCS 8-3) rate was high in group 3.