Tip 1 Diyabetes Mellituslu hastalarda otoimmun hastalıkların değerlendirilmesi
The evaluatin Autoimmune diseases in Type 1 Diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 243390
  2. Yazar: HANDAN BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN HASPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 1 diabetes mellitus immun, genetik ve çevresel faktörlerin kompleks etkileşimiyle ortaya çıkan otoimmun bir bozukluktur. Bu çalışmada amacımız; Tip 1 DM' a sıklıkla eşlik eden iki otoimmun hastalık olan otoimmun tiroidit ve çölyak hastalığını incelemektir.Olgular ve Yöntemler: Çalışmaya Tip 1 DM tanısı almış 30 olgu alındı ve olguların dosyaları geriye dönüşlü olarak incelendi. Dosyalardan, olguların tanı yaşı, boy, ağırlık, Tanner evreleri, diyabet süresi, HbA1c, sedim, GAD, anti-TG, anti TPO, anti-gliadin, anti-endomizyum antikorları verileri alındı. Olguların 18'i kız (%60), 12'si erkek (%40) idi. Olguların tümü insülin tedavisi almaktaydı.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 9.53±2.90 idi.GAD antikorları 10 hastada (%33.3), Anti-TPO antikorları 6 hastada (% 20), anti-TG antikorları 3 hastada (% 10), anti gliadin antikorları 2 hastada (%6.6), anti-endomizyum antikorları 2 hastada (%6.6) pozitif bulundu. Anti-TPO pozitif tespit edilen hastaların 4'üne otoimmun tiroidit (%13.3) tanısı konuldu. Hastalardan biri (%3.3) hipotroidi nedeniyle ilaç kullanmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Tip 1 Diabetes Mellitus is an autoimmune disorder develops by complex interaction of genetic and environmental factors. Our aim is to evaluate relation of Type 1 DM and two autoimmune disorder; thyroiditis and celiac disease.Cases and Methods: 30 patients with Type 1 DM enrolled to the study and recordings of the patients examined retrospectively. Age at the onset of DM ,height, weight,tanner stage, duration of DM, levels of HbA1c, sedimantation rate, anti-GAD, anti-TG,anti-TPO, anti-gliadin and anti-endomisium antibodies were recorded. 18 patients (%60) were female and 12 patients (%40) were male. Entre patients were receiving insuline replacement.Findings: Mean age was 9.53±2.90 years. 10 patients (% 33.3) were anti-GAD positive, 6 patients (%20) were anti-TPO positive, 3 patients (%10) were anti-TG positive, 2 patients (%6)were anti-gliadin positive. 4 patients (%13.3) with anti-TPO antibody positive had autoimmune thyroiditis. 1 of 4 patient had already receiving thyroid hormon replacement therapy for hypothyroidy.