Pilonidal sinüslü hastalarda prognostik faktörler ve uygulanan tedavilerin morbiditeye etkileri
The treatment of pilonidal sinus disease; The risk factors that affects emerging of relaps and early complications were compared
- Tez No: 243408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADULLAH GİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Genellikle genç eriskinlerde ortaya çıkan pilonidal sinüs hastalığı, mortal bir hastalıkolmamasına rağmen, sık görülmesi, yasam kalitesini olumsuz etkilemesi ve sık nüks ederekisgücü kaybına sebebiyle morbiditesi yüksek olan önemli bir hastalıktır.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğine, Subat 2008-Mart 2009tarihleri arasında Pilonidal Sinüs hastalığı nedeniyle basvuran 112 hasta prospektif olarakincelendi. Her hasta için ayrı yarı takip formu olusturuldu. Çalısmada hastaların yas, cinsiyet,meslek, vücut kitle indeksi, ten rengi, aile öyküsü, sigara kullanımı, sistemik ve kongenitalhastalıkarı ve önceden uygulanan tedavileri prospektif olarak sorgulandı. Hastalarımızın 5 `i(% 4,5) kadın, 107' si (% 95,5) erkek idi. Kadın oranının bu kadar düsük olmasının muhtemelnedeni ülkemizin sosyo-ekonomik kosullarından kaynaklı olabileceğidir.Yapılacak tedavide; cerrahi teknik, anestezi sekli (lokal ve spinal), dren uygulanması,sinüs sayısı, eksize edilen kavite çapı, patoloji sonucu, hastanede yatıs süresi,yara iyilesmesüresi ve ise baslama süreci sorgulandı.Hastalar taburcu edildikten sonra, ilk bir haftalıksürede erken komplikasyon açısından değerlendirildi. Sonraki ilk bir 1 ay, 3 ay ve 6 ay sürelerzarfında kontrollere çağrılarak takip edildi.Univariate analizde; erken komplikasyon ve nüks gelisimine etkili risk fakörlerininkarsılastırılması yapıldı. Buna göre; erken komplikasyon için, yara iyilesme süresi ve cerrahiteknik, nüks gelisimi açısından da, sinüs sayısı, eksize edilen kavite çapı, ise baslama süresi,sigara kullanımı, cerrahi teknik ve dren uygulamanın anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Pilonidal sinus generally occurs in young adults. It is not a cause of mortality but as itis seen widespread, progressing with relapses and decreasing the quality of life, it is animportant disease with morbitidy.Patients (n=112) who were admitted to the clinic of General Surgery department offaculty of medicine of Dicle University with pilonidal sinus disease in between February2008-March 2009 were enrolled in this study. A form was constituted for each patient.Baseline characteristics including age, sex, job, smoking consumption, family history, skincolour, body mass index, systemic and congenital diseases and former treatments wererecorded prospectively for each subject. 5 of our patients were female ( % 4.5) and 107 weremale ( % 95.5). The possible reason of rare females can be explained by social and economicsituations.During the treatment procedure; surgery techniques, anesthesia situation (local andspinal), drain usage, number of sinuses, diameter of excision cavity, pathology results, theperiod of staying in hospital, the period of wound healing and the time of working wereinvestigated. After leaving the hospital, the early complications in the first week wereevaluated. At the 1., 3. and 6. months, the patients were controlled at the hospital for thedisease situation.In univariate analyses, the risk factors that affects emerging of relaps and earlycomplications were compared. Thus, for the early complications; the period of wound healingand surgery technique, for the emerging of relapses; the number of sinuses, diameter ofexcision cavity, the time of working, smoking consumption, surgery technique and drainusage were found to be significant.