Serum ürik asit düzeyinin ve hasta izlemindeki ürik asit değişim paterninin kronik böbrek hastalığı progresyonu üzerine etkisi
The effect of serum uric acid level and uric aci̇d change pattern during follow-up chronic kidney disease progression
  1. Tez No: 940715
  2. Yazar: SÜMEYYE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRSELİN GÜNEY, DOÇ. DR. AHMET MURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH), yüksek morbidite ve mortaliteye sahip, global bir sağlık sorunudur. Bir KBH risk faktörü olarak ürik asit (UA), kristal birikimi yaparak ve inflamatuar yolakları tetikleyerek böbrek hasarı gelişmesine neden olabilmektedir. Ancak, UA'nın diyabet ve hipertansiyon gibi diğer KBH risk faktörlerinde de artıyor olması olası ilişkilerin net olarak ortaya konmasına engel olmaktadır. Buna ek olarak GFR'nin düşmesiyle ürik asit atılımı da azalacağından KBH'da ürik asit seviyesi yükselebilmektedir. Son yıllarda serum UA düzeyleri ile KBH progresyonu ve klinik sonuçlar arasındaki ilişki üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Bu çalışmada, KBH tanısı alan hastalarda serum ürik asit düzeylerinin zaman içindeki seyri ile hastalık progresyonu, diyalize başlama ve ilişkili klinik parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, 1 Şubat 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzerindeki KBH tanılı hastalardan; KBH tanısı ile en az 6 aydır takipli olan , başvuru anında renal replasman tedavisi(RRT) almayan ve çalışmada kullanılması planlanan anamnez, laboratuvar sonuçları ve görüntüleme raporlarının, hasta dosyası ve ulusal elektronik sağlık kaydı sisteminde bulunan 478'i retrospektif olarak incelendi.Son bir yıl içinde renal replasman tedavisi başlanması ve ölüm sonlanım noktası olarak alınmıştır. Belirtilen parametreler, bilgisayar programına (Microsoft Excel) aktarılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 67,3±12,3 olup 255'i erkek (%53,3) ve 223'ü kadından (%46,7) oluşuyordu. En sık eşlik eden komorbiditeler hipertansiyon (HT) (%87,2) ve diyabetes mellitus (DM) (%51) olarak saptandı. Hastaların %6,7'sinde diyalize başlanmış ve %12,6'sı son bir yıl içinde en az bir kez hastaneye yatmıştı. Diyalize başlayan hastalarda son UA düzeyi anlamlı olarak daha yüksekti (7,98±1,93 mg/dL vs. 7,14±1,71 mg/dL, p=0,008). İlk UA düzeyi yüksek olan hastalarda erken KBH evresi ile anlamlı bir ilişki bulunmuş (p=0,003), ancak bu ilişki ileri dönemlerde anlamlılığını yitirmiştir (p=0,08).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:Chronic kidney disease (CKD) is a global health problem with high morbidity and mortality. As a CKD risk factor, uric acid (UA) may lead to kidney damage by causing crystal deposition and triggering inflammatory pathways. However, since UA levels also increase in other CKD risk factors such as diabetes and hypertension, it prevents the clarification of possible associations. In addition, as GFR decreases, UA excretion also declines, which may elevate UA levels in CKD. In recent years, studies investigating the relationship between serum UA levels and CKD progression and clinical outcomes have increased. This study aimed to examine the relationship between the longitudinal trajectory of serum UA levels and disease progression, initiation of dialysis, and related clinical parameters in patients diagnosed with CKD. Materials and Methods:In this study, 478 patients who presented to the nephrology outpatient clinic of the University of Health Sciences Bağcılar Training and Research Hospital between February 1 and December 31, 2023, were retrospectively evaluated. Patients were aged 18 years and older, had been followed for at least 6 months with a diagnosis of CKD, were not receiving renal replacement therapy (RRT) at the time of admission, and had available history, laboratory results, and imaging reports documented in patient files and the national electronic health record system. Initiation of RRT and death within the last year were accepted as endpoints. The specified parameters were transferred into a computer program (Microsoft Excel) and statistically analyzed. Results:The mean age of the patients included in the study was 67.3±12.3 years; 255 were male (53.3%) and 223 were female (46.7%). The most common comorbidities were hypertension (HT) (87.2%) and diabetes mellitus (DM) (51%). Dialysis was initiated in 6.7% of patients, and 12.6% were hospitalized at least once within the past year. The final UA level was significantly higher in patients who started dialysis (7.98±1.93 mg/dL vs. 7.14±1.71 mg/dL, p=0.008). A significant association was found between high initial UA levels and early CKD stage (p=0.003), but this association lost significance in later stages (p=0.08).