Histopatolojik ve immunhistokimyasal açıdan nonalkolik steatohepatit(NASH), hepatosteatoz ve normal karaciğer biyopsilerinde kupffer hücreleri ve stellat hücrelerin değerlendirilmesi
Immunohistochemical and histopathological evaluation of Kupffer cells and stellat cells in liver biopsies diagnosed as nonalcoholic steatohepatitis (NASH), hepatosteatosis and normal liver
  1. Tez No: 243463
  2. Yazar: BİRSEN BESNİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nonalkolik steatohepatit (NASH), son yıllarda obezite ile paralel olarak sıklığı giderek artan, karaciğerde yağlanma ve kronik inflamasyon ile seyreden, kronik bir hastalıktır. Biyopsi tanı için mutlak gerekli bir yöntemdir.NASH'in fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak diğer faktörlerle birlikte bazı sitokinler (TNF-?, IL -1, IL-6, IL-8, IL-10 ve TGF- ß vb.) önemli rol oynar. Kupffer hücreleri karaciğerde bulunan RES'in bir üyesidir ve sitokin salgılama yetenekleri vardır. NASH'te, bu hücrelerin, salgıladıkları sitokinler aracılığı ile inflamasyon ve fibrozis gelişiminde önemli rol oynaması olasıdır. Stellat hücreleri, sitokin ve büyüme faktörü sentezi ve sekresyonu yapabilen, bağ dokusu gelişiminde önemli rol oynayan hücrelerdir. Kupffer hücreleri, TGF ß, TNF-? ve IL-1 gibi sitokinlerin sekresyonu ile stellat hücreleri ve fibroblastları aktive ederler.Bu çalışmanın amacı, karaciğer iğne biyopsilerinde, NASH etyopatogenezinde yaptıkları salgılar ve fibrogenezde önemli rol oynama ihtimali olan Kupffer hücreleri ve stellat hücrelerinin yoğunluğunu ve dağılım paternlerini araştırmak; NASH, hepatosteatoz ve normal karaciğer dokularında karşılaştırmalı olarak, aralarındaki farklılıkları belirlemektir. Ayrıca, bu biyopsileri histopatolojik olarak CD68 ve SMA boyaları ile değerlendirerek, tanı ve prognoza yardımcı olacak yeni morfolojik kriterler aramaktır. Bu amaçla kurumumuzda incelenen 63 NASH'li, 13 hepatosteatozlu, 13 viral hepatit ve NASH içeren, 17 normal karaciğer biyopsisi ayrıntılı şekilde, histopatolojik olarak incelenmiş ve grupları immunhistokimyasal olarak CD68 ve SMA boyaları ile boyanmış, Kupffer hücreleri ve stellat hücreler açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler arasındaki farklar ve bağlantılar istatistiksel olarak incelenmiştir.Histopatolojik değerlendirmede gruplar arasında yağlanmanın derecesi, noktasal nekroz sıklığı ve bağ dokusu artımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulduk (p< 0.0001).
Özet (Çeviri)
NASH is a chronical disease whose prevalence has recently risen in line with obesity and which goes on with steatose and inflamation in liver. Biopsy is mainly required method for diagnosis.The pathophysology of NASH has not been enlightened completely. However, with other factors, some cytokines (TNF-?, IL-1, IL-6, IL-8, IL-10 ve TGF-ß) plays an important role. Kupffer cells are the elements of RES located in liver and have the ability of cytokine secretion. It is possible that these cells play an important role in developing inflamation and fibrosis through cytokines they secrete in NASH. The stellat cells are the ones which can synthesize and secrete the cytokines and growing factor and also play an important role in developing fibrous tissue. Kupffer cells activate the stellat cells and fibroblasts with the cytokine secretion such as TGF ß, TNF-? and IL-1.The aim of this work is to study the distribution patterns and intensity of Kupffer cells and stellat cells which possibly play an important role in making secret in NASH aetiopathogenesis and to determine the difference in normal tissue and NAFLD (Nonalcoholic fatty liver disease) in liver needle biopsies. In eddition we will try to find new diagnostic and prognostic histopathological markers for NASH. With this aim, we searched histopatologigally in detail 63 NASH, 13 hepatosteatosis, 13 viral hepatitis with NASH and 17 normal liver biopsies which were examined in our institute. Then we stained the groups immunhistochemically with CD68 and SMA stains to detect Kupffer and stellat cell population.