Tek akciğer ventilasyonunda çift lümenli tüp ile bronşiyal blokerin karşılaştırılması
Comparison of the double lumen tube with the bronchial blocker in the one lung ventilation
- Tez No: 243474
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tek akciğer ventilasyonu çift lümenli tüp (ÇLT) veya bronşiyal bloker (BB) ile sağlanabilir. Bu çalışmada anestezi esnasında tek akciğer ventilasyonu uygulanan toraks cerrahisinde ÇLT ve BB'in avantajları karşılaştırıldı.Torasik girişim uygulanacak 40 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Yirmi hastada ÇLT tercih edilirken, diğer 20 hastada Arndt® BB (Cook® Critical Care, Bloomington, IN) tercih edildi. ÇLT ve BB grupları 2 alt gruba ayrıldı: sağ ana bronşa yerleştirilenler (ÇLT-Sağ, BB-Sağ), sol ana yerleştirilenler (ÇLT-Sol, BB-Sol).1)Tüplerin doğru yerleştirilmeleri için gerekli süre, 2)Fiberoptik bronkoskopi gereksinim sayısı, 3)Fiberoptik bronkoskopi ile yerleştirilmeden sonra gelişebilen malpozisyon tipleri belirlenerek kaydedildi.Tüp yerleştirilmesi için gerekli süre ÇLT grubunda (3±0,56 dk) BB grubuna (1,75±0,38 dk) göre uzun bulundu (p=0,002). Sağ akciğer izolasyonu için gerekli süre BB-Sağ alt grubunda (2,1±0,3 dk) ÇLT-Sol alt grubuna (2,6±0,4) göre daha kısa bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
One lung ventilation is accomplished with a double-lumen tube (DLT) or bronchial blocker (BB). This study compared the double-lumen tube endotracheal tube with the wire-guided Arndt® bronchial blocker to determine the advantages of one over the other during anesthesia in one-lung ventilation for thorax surgery.Forty patients having thoracic procedures were randomly assigned to one of two groups. Twenty patients received a DLT and the other 20 received a wire-guided Arndt® BB (Cook® Critical Care, Bloomington, IN). The DLT and BB groups were subdivided in two: in the right mainstem bronchus (DLT-R, BB-R) and in the left bronchus (DLT-L, BB-L). The following parameters were recorded: 1) the time required to position each tube until satisfactory placement was achieved; 2) the number of times that the fiberoptic bronchoscope was required; 3) Types of malpositions after initial placement with fiberoptic bronchoscopy.The time required for initial tube placement was greater in the DLT group (3±0.56 min) versus the BB group (1.75±0.38 min; p=0.002).