Ratlarda preoperatif farklı miktarlarda kan kaybının flep yaşayabilirliğine etkisi
  1. Tez No: 243473
  2. Yazar: İSMAİL MURAT ONYEDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TONGUÇ İŞKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Plastik Cerrahi'de random pattern fleplerde, flep yaşamının önemi çok iyi bilinmektedir. Flep canlılığı doğrudan flep kan dolaşımı ile ilişkilidir.Literatürde, viskozitenin düşürülmesinin flep yaşamına olumlu etkilerini gösteren çalışmalar mevcuttur. Fakat hangi miktarlardaki kan kayıplarının, flep canlılığını ne kadar etkilediği bilgisi bulunmamaktadır. Çalışmada, ratlarda farklı miktarlarda kan kaybının, flep canlılığına, viskozite, Hb. ve Htc. üzerine etkisi incelendi. Böylece ideal flep canlılığı için ideal Hb/Htc ve viskozite değerleri bulunması amaçlandı.Materyal ve Metod: Ortalama 210 gr ağırlığında 56 adet rat kullanıldı. Ratlar dört gruba ayrıldı. Kontrol (n=14); kan alınmadı. ?A-1? (n=14); 1 cc kan alındı. ?A-2? (n=14); 2 cc kan alındı. ?A-3? (n=14); 3 cc kan alımı yapıldı. Kan alımından sonra ratlardan Modifiye McFarlene Flebi kaldırıldı. 7 gün sonra flep canlı alanı, viskozite, Hct. ve Hb. ölçümleri yapıldı.Bulgular: Hb., Hct. ve viskozitede değerleri kan alımı ile tüm gruplarda düştü. Flep canlı alanı ise sadece 3 cc'lik kan alınan grupta, diğer gruplara oranla artmış bulundu.Tartışma: Ratlardan alınan kanın her 1 cc'si yaklaşık %7'lik kan kaybı oluşturmaktadır. Bu ise insanlarda yaklaşık 1 ünite kana karşılık gelmektedir. Klinikte insanla karşılaştırıldığında ancak 3 ünitelik kan kaybının flep canlılığına olumlu katkı sağlayabileceği düşünülebilir. Bu kayıp preop. dönemde alınacak kan ve operasyon sırasında kaybedilen kanın toplamıyla hasaplanabilir.Literatürde normovolemik hemodilüsyonun flep canlılığına etkisini gösteren farklı araştırmalar bulunmaktadır. Nielsen R. ve Parkin J. anemik tavşanlarda flep canlılık oranının, normal hematokrite sahip gruptan daha iyi olduğunu göstermişler. Gatti ve ark.`da izovolemik hemodilüsyonun mikrosirkülasyon ve flep yaşamını iyileştirdiğini rapor etmişler. Bu yönde benzer çalışmalar dışında aksini iddia eden çalışmalara da rastlamak mümkündür. Alperstein ve ark. değişen hematokrit düzeylerindeki domuzlarla yaptıkları çalışmada; anemik olanlarla karşılaştırıldığında, polistemik hayvanlardaki deri fleplerinin yaşayan alanlarının daha fazla olduğunu bulmuşlardır.Araştırmamızda normovolemik hemodilüsyonun viskoziteyi etkilediğini ve belirli oranlarda kan kaybının flep canlılığına olumlu katkı sağladığını söyleyebiliriz. Bunun yanısıra preop. alınacak kan ile cerrahi sırasında kanama azaltılırken, postop. kan ihtiyacı halinde kan transfüzyon reaksiyon riskleri de otolog kan kullanımı ile ortadan kaldırılmış olur.Sonuç: Ratlardaki kanın %20'sinin alınması flep canlılığını artırmaktadır. Bu artışta en muhtemel sebep viskozite olduğu düşünülebilir. Uygun miktarlarda kan alımı ile normovolemik anemi hale getirme yöntemi, olasılıkla insanlarda da flep canlılığına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The importance of the survival of flap of random pattern flap in plastic surgery is well- known. Flap survival is directly related to blood circulation.In literature, there are some studies which show decreasing viscosity has some positive effects on flap survival. However, in these studies there is no information about how much loss of blood effects the degree of flap survival. In this study, the impacts of the different amounts of blood loss on flap survival, viscosiy, Hb. and Htc. of rats were investigated. The aim of the study is to find the ideal Hb/Htc and viscosity values for ideal flap survival.Materials and Methods: In this study 56 rats, average 210 gr, were used. Rats were divided into four groups. Control (n=14); blood was not taken. ?A-1? (n=14); 1 cc blood was taken. ? A-2? (n=14); 2 cc blood was taken. ?A-3? (n=14); 3 cc blood was taken. After blood taking, the Modified Mcfarlene Flap was removed. After 7 days flap survival area, viscosity, Hct. and Hb. measurements were done.Findings: Hb., Hct. ve viscosity values decreased in all groups except control group. There was an increase in the flap survival area of the group from which 3 cc blood was taken.Discussion: Every 1 cc of the blood taken from the rats causes %7 blood loss. That is equal to 1 unit blood for human. When it is compared to human 3 units blood loss can have positive affect on flap survival. This loss can be calculated by total of blood will be taken in preop. period and blood loss during the operation.In literature there are some studies on the effects of normolevic hemodilution on flap survival. The study of Nielsen R. ve Parkin J. shows that the flap survival rate of the anemic rabbits is better than the rabbits which have normal hematoktrite. Gatti and et al. reports that izovolemik hemodulition improves microcirculation and flap survival. Also it is possible to come across some studies like Alperstine and et al. who contrarily argue that when anemic and polistemic pigs who have different hematokrit levels are compared the flap survival of polistemic ones is higher.This study shows that normovolemic hemodilution affetcs viscosity and certain degrees of blood loss can have positive affects on flap survival. Also while blood which will be taken in preop. and bleeding during the surgery is being decreased, in postop. in need of blood, the risks of blood transfusion reaction can be eliminated.Result: The %20 of blood taken from rats can increase the survival of flap. The most probable reason for this increase can be viscosity. Creating normovolevic anemia by blood taking with appropriate amounts can improve flap survival.