Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda parsonnet risk skorlama sistemine göre sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of results according to parsonnet risc scoring system in patients who applied open heart surgery
- Tez No: 243475
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN BERKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kliniğimizde açık kalp cerrahisi uygulanacak hastaların Parsonnet risk skorlama sistemiyle hastane performanslarının değerlendirilmesi konusunda örnek olması, ameliyat olacak hastaların risk ağırlıkların ortaya konmasıdır.Materyal ve Metod: Eylül 2002 ? Aralık 2008 tarihleri arasında Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında ardışık olarak açık kalp cerrahisi uygulanan 1000 hasta retrospektif incelemeye alındı.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 310 (%31) kadın, 690 (%69) erkek idi. Yaş dağılımları 3-86 arasında olup, ortalaması 57,66 12,02 olarak hesaplandı. Bu hastaların 42 (%4,2) off-pump tekniği ile, 958 (%95,8) on-pump tekniği ile opere edildi. 128 (%12,8) hasta DM, 281 (%28,1) hasta HT, 101 (%10,1) hasta KOAH, 456 (%45,6) hastada sigara kullanımı, 79 (%7,9) hastanın EF %30, 9 (%0,9) hastaya preoperatif İABP, 9 (%0,9) hastaya preoperatif diyaliz uygulandı. Postoperatif yatış süresi 7,4 4,4 gün idi. Beklenen mortalite %5,71 5,65, additive modele göre gözlenen mortalite %9,4 7,17, multivariate lojistik regresyon modele göre gözlenen mortalite %7,25 10,86 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To set example about hospital performances using Parsonnet Risc Scoring system on patients those will have open heart surgery in our clinic and to present risc load.Material and Method: 1000 patients who consequently had open heart surgery between September 2002 - December 2008 in our Cardiovascular Surgery Department have been reviewed retrospectifly.Results: 310 (31%) percent of the patients who were included to our study were women and 690 (69%) of the patients were men. Age range was between 3-86 and the mean value was calculated as 57,66 12,02. 42(4,2%) of these patients were operated with off-pump technique, 958 (95,8%) were operated with on-pump techinique. 128 (12,8%) patients were DM, 281 (28,1%) patients were hypertension, 101 (10,1%) patients were COLD (chronic obstructive lung disease), 456 (45,6%) patients were smokers , 79 (7,9%) patients had EF %30, 9 (0,9%) patients had preoperative IABP and 9 (0,9%) patients had preoperative dialysis. Post operative bed time was 7,4 4,4.