Tendon yaralanmalarının rehabilitasyonunda düşük doz lazer tedavisi
Low level laser therapy in tendon injury rehabilitation
- Tez No: 243479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT İNANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Opere tendon yaralanmalarının rehabilitasyonunda düşük doz lazer tedavisinin etkinliğini randomize, plasebo kontrollü tek kör prospektif bir çalışma ile araştırılması amaçlandı.Materyal Metod: Çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı El Ünitesine başvuran opere tendon yaralanmalı toplam 45 hasta alındı. Hastalar grup I (n=23, lazer tedavisi) ve grup II (n=22, kontrol) olarak 2 gruba randomize edildi. Grup I'e 3000 hz, 10.8 J/cm2, 904 nm Ga-As infrared lazer operasyon sonrası 15. günden itibaren 10 seans uygulandı. İkinci gruba aynı tedavi protokolü uygulama sırasında lazer cihazı kapalı konumdayken verildi. Ayrıca bütün hastalara hastaların yaralanma tipi, zonu, klinik özellikleri göz önünü alınarak konvansiyonel rehabilitasyon programı uygulandı. Hastalar ağrı için görsel analog skala (VAS), ödem ölçümü için hacim ölçer, parmakların fonksiyonel sonuçları için Buck-Gramko değerlendirme sistemi (BGDS) veya Dargan değerlendirme sistemi (DDS), kavrama gücü için dinamometre, anahtar kavrama gücü için pinçmetre, elin fonksiyonel durumunu belirlemek için kaba ve ince kavrama becerileri ile değerlendirildi.Bulgular: Ağrı ve ödem, her iki grupta tedavi sonu, postoperatif 8 ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of low-level laser therapy in rehabilitation of repaired digital tendons with a randomized placebo-controlled single-blind prospective study model.Materials and Methods: A total of 45 patients with repaired tendon injuries who applied to Kocaeli University Hand Rehabilitation Unit of Department of Physical Medicine and Rehabilitation were included in this study. The patients were randomly assigned into group I (n=23, laser treatment) and group II (n=22, control). In group I Ga-As infrared laser with 3000 hz, 10.8 J/cm2, 904 nm was applied 15 days after operation for 10 sessions. In group II the same treatment protocol was given but the laser instrument was switched off during applications. Conventional rehabilitation protocols were also applied to the whole patients with respect to their type of tendon injuries, zones, clinical properties.