Girdap akımları ile malzeme muayenesinde malzeme ayırımı, yüzeysel çatlak kontrolü, boru, mil ve bilet kontrolü ve döner bobinli test sistemlerinde muayeneye etki eden parametrelerin deneysel olarak optimizasyonu
Experimental parameter optimization which is effected on material sorting, surface crack detection, tube, bar and billet testing and rotating probe test systems in eddycurrent material tests
- Tez No: 243539
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yapılan çalışma, girdap akımlarının bir tahribatsız malzeme muayene yöntemi olarak sanayi ortamında kullanılabilirlik olanaklarının araştırılmasıdır. Öncelikle girdap akımlarının fiziksel prensipleri incelenmiş ve literatür araştırmaları yapılmış, ardından da değişik malzeme imalat proseslerinde girdap akımları ile tahribatsız muayene çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Online ve offline boru kontrolleri, yüzeysel çatlak kontrolleri, malzeme ayırımı ve kontrollerinde girdap akımları için en uygun test teknikleri belirlenmiş ve test parametreleri optimize edilmiştir. Standart girdap akımı test cihazları ile yapılan değişik sanayi uygulamaları laboratuar deneyleri ile karşılaştırılarak olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Yöntemin laboratuar uygulamaları için çeşitli test aparatları imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigates the usability of eddy currents as a nondestructive testing method in industrial applications. First, the physical principles of eddy currents are studied together with literature search. Then nondestructive testing experiments are made using eddy currents in various material manufacturing processes. The most suitable test techniques for eddy current method are defined and test parameters are optimized for online and offline tube investigation, surface crack detections and material sorting. Test results obtained by using standard eddy current test equipments in various industrial applications are compared to the laboratory results. Some test apparatus are manufactured for laboratory applications