Panel GARCH modeli: İMKB üzerine bir uygulama
Panel GARCH modeling: a case of Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 243574
  2. Yazar: ERDENEE NASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAKAN BÜYÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada son zamanlarda çok sık kullanılmaya başlayan panel veri analizi derlenip İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın verileri üzerine uygulanmaktadır. Ele alınan panel veri seti, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören 20 hisse senedinin 2000 ile 2005 yıllarındaki günlük alım ve satım verisi ile Ulusal 100 endeksinin aynı aralık içindeki günlük verisinden oluşmaktadır. Kurulan dinamik (dynamic) panel rasgele etki (random effects) modeli için bağımlı değişken olarak hisse senetlerinin getiri (return) değerleri alınmakta, ve açıklayıcı değişken olarak hisse senetlerinin getiri değerinin bir gecikmeli değeri ile Ulusal 100 endeksinin getiri değeri alınmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda hata terimlerinde GARCH etkisinin mevcut olduğu bulunmakta ve panel GARCH modelinin İMKB verisi uygun model olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this paper panel data analysis, which became very popular in recent years, is applied to Istanbul Stock Exchange data. The dataset consists of daily prices of 20 Turkish stocks bargained at Istanbul Stock Exchange in a period 2000 ? 2005 and ISE National 100 daily index data in the same period. A dynamic panel model with random effects is fitted where the dependent variable is stock return series and explanatory variables are one-lagged stock return series and return series of ISE National 100 Index. Then it was found that error terms of dynamic panel model has GARCH effects so it was concluded in this paper that panel GARCH model fits Istanbul Stock Exchange data.