Hızlı teknelerin denizcilik parametrelerinin analizi
Analyze of the seakeeping parameters of high speed crafts
- Tez No: 243592
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Marine Science, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde bir teknenin denizcilik özelliklerinin tahmini oldukça önem kazanmıştır. Gelişmiş hesaplama yöntemleri ve bilgisayar programları yardımı ile teknelerin denizcilik karakteristikleri ön dizayn aşamasında yaklaşık olarak tahmin edilebilmektedir. Bu da yüksek maliyetleri gerektiren model deneylerine daha düşük maliyeli bir alternatif sağlamaktadır.Bir tekne dinamik deniz şartlarında altı serbestlik dereceli bir harekete maruz kalmaktadır. Bu durum direnç artışı, hız kaybı ve deniz tutması gibi çeşitli olumsuz etkileri beraberinde getirmektedir. Bu olumsuz sonuçları en aza indirgeyebilmek için teknenin hareketlerini etkileyen parametreler belirlenmeli ve denizcilik açısından bir uygunluk değerlendirmesi yapılmalıdır.Bu çalışmada hızlı bir tekne formu ele alınarak; ana boyutların ve form katsayılarının denizcilik üzerindeki etkileri incelenmiştir. Öncelikle belirlenen parametrelerin sistematik olarak değiştirilmesi ile yeni formlar türetilmiştir. Daha sonra bu üretilen formlar geometrik limitlere göre elenmiştir. Sonuç olarak elde edilen formların denizcilik hesapları yapılarak parametrelerin etkisi grafiklerle gösterilmiştir. Bu grafikler yardımıyla belirlenen parametrelerin değişiminin denizcilik karakteristikleri üzerindeki etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays estimation of the seakeeping performance of a ship becomes more important. Advanced calculation methods and computer programs allow the designer to analyze the seakeeping performance of a new design at the earliest stages in the design process. These computations are a less cost alternative to model testing.A ship is forced to 6-D of Freedom motions by dynamic sea states. This situation brings about some negative effects, like increasing of resistance, speed losses, sea sickness, etc. To minimize these effects, it would be beneficial to determine the parameters that effect the seakeeping performance and make an evaluation.In this work, it is handled a high speed hull and investigate the effects of main dimensions and form coefficients on the seakeeping. Firstly it is produced new hull forms from parent hull by changing these parameters systematically. Then it is selected some hull forms related the geometric limits. Finally, it is made seakeeping calculations and shown with graphics. With these graphics, it could be seen the effect of changing parameters on seakeeping performance.