İstanbul'da 2000 yılı sonrası gelişen yeni konut alanlarının değerlendirilmesi
Assessment of new housing areas developing after year 2000 in Istanbul
  1. Tez No: 243610
  2. Yazar: MELDA YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR BARKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
?İstanbul'da 2000 Yılı Sonrası Gelişen Yeni Konut Alanlarının Değerlendirilmesi? adlı çalışmanın çıkış noktası, ülkemizde özellikle İstanbul'da sayıları hızla artan yeni konut alanlarının bölgesel olarak nerelerde yoğunlaştığı, talep edilen konut alanlarının fiziksel ve çevresel nitelikleri ve kullanıcı tercihleri bakımından incelenmesi olmuştur.?Konut Ve Konut Alanı Gereksinimleri? başlıklı ikinci bölümde, gereksinme, konut alanı gereksinimi, konut ve toplu konut kavramlarının çeşitli kaynaklardaki tanımları ortaya koyulmuştur.Daha sonra Türkiye'deki tarihsel gelişimi Cumhuriyet Öncesi, 1923?1950 Dönemi, 1950?1980 Dönemi, 1980?2000 Dönemi ve 2000 Sonrası başlıkları altında incelenmiştir.?İstanbul'da Konut Alanlarının Mekansal Dönüşümü? başlıklı dördüncü bölümde, İstanbul'un yaşadığı konut gelişimi de Türkiye'deki tarihsel gelişime paralel olarak dört ayrı başlık altında incelenmiştir.?İstanbul'da Yeni Konut Alanları? başlıklı beşinci bölümde, İstanbul'daki korumalı yerleşmeler ve tipolojileri incelenip, 2000 yılı sonrası gelişen konut alanları tespit edilerek bir tablo oluşturulmuştur. Daha sonra bu tablodaki veriler grafik yöntemiyle değerlendirilerek rakamsal hale getirilmiştir. Bu araştırmada çeşitli gayrimenkul ilanlarından, konut alanlarının web sayfalarından, tanıtım broşürlerinden ve çeşitli süreli yayınlardan faydalanılmıştır. Tüm toplanan bu veriler ve gayrimenkul danışmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda İstanbul'da talep edilen konut alanlarının fiziksel ve çevresel verileri daha detaylı olarak bir alt başlık altında incelenmiştir.Sonuç bölümünde, yapılan incelemeler ve görüşmeler sonucunda tercih edilen konut alanlarının kimler tarafından ve neden tercih edildiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The starting point of the study, named ?Assessment of New Housing Areas Developing after Year 2000 in Istanbul? has been examination in respect of substantial areas demanded and environmental conditions and users? preferences as the new housing areas has been increasing very fast in number in our country, particularly, in Istanbul where they were centered regionally.In the second part titled as ?Requirements of Housing and Housing Areas?, the definitions of concepts of demand, need for housing area, housing and housing estate in various sources have been set forth.Afterwards, the historical evolution in Turkey has been studied under the titles such as Pre-Republic period, 1923-1950 Period, 1950-1980 Period and the Period after 2000.In the fourth part titled as ?Spatial Transformation of Housing Areas in Istanbul?, and the housing evolution experienced in Istanbul has also been studied under four separate topics, in parallel to the historical evolution in TurkeyIn fifth part titled as ?New Housing Areas in Istanbul?, a chart has been formed by determining housing areas developed in 2000 after the protected settlements and typologies examined. Afterwards, the data in this chart has been transformed into figures by means of graphic method assessment. The various real-estate announcements, web sites of housing areas, introductory brochures and various periodicals have been employed in this research. In aftermath of all these data gathered and of discussions made with real-estate advisors, the environmental and physical data of housing areas demanded in Istanbul have been studied in detail under separate sub-title.And, in conclusion part, in aftermath of examinations and discussions done, the reasons the housing areas have been preferred for and those who prefer them have been examined.