Dişçilikte kullanılan paslanmaz çeliğin polietilen glikol (PEG) içeren nikel-krom alaşımı ile kaplanması ve yapay tükürük ortamında korozyon davranışının belirlenmesi
Coating of stainless steel used in dentistry with nickel-chromium alloy containing polyethylene glycol (PEG) and determination of corrosion behavior in artificial saliva environment.
  1. Tez No: 812602
  2. Yazar: GÜLBİN DALĞIÇ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TUNCAY ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Metaller günümüzde diş hekimliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı çekilen dişlerin yerine aynı işlevi gerçekleştirecek, sağlam, estetik ve biyouyumlu implant gibi malzemeleri geliştirmek çok önemlidir. Yüksek korozyon direncine sahip paslanmaz çelik, implant, tam ve kısmi protezler, kronlar ve köprüler için metal plakalar gibi biyo uygulamalarda oldukça yaygın kullanılmaktadır. Polietilen glikol (PEG)'ler , non-toksik, antijenisite ve immünojenisite göstermeyen, hidrofilik (su seven), biyobozunur ve mekanik özellikleri iyileştirilebilir olduğundan dental alanda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışma, paslanmaz çelik elektrotun korozyon direncini artırmak için, yüzeyine PEG katkılı veya katkısız NiCr alaşım kaplamalar elektrokimyasal olarak kaplanmıştır. Elde edilen NiCr ve NiCrPEG alaşım kaplamaların yapıları ve elementel içerik ile miktarları, SEM ve EDX analizleri ile incelenmiştir. SS/NiCr ve SS/NiCrPEG elektrotların elementel karakterizasyonları doğrusal taramalı voltametri (LSV) tekniği ile gerçekleştirilmiştir. SS/NiCr ve SS/NiCr elektrotların korozyon performansları yapay tükürük çözeltisi içerisinde elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS), Tafel polarizasyon ve açık devre potansiyeli-zaman (Eocp-t) eğrileri kullanılarak araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda NiCr ve PEG katkılı NiCr alaşımların paslanmaz çelik yüzeyinde uzun bekleme sürelerinde korozif ürünlere karşı etkin bir bariyer özellik gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca PEG bileşenin NiCr alaşımın korozyon performansını geliştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metals play an important role in dentistry today. It is very important to develop materials such as durable, aesthetic and biocompatible implants that will perform the same function instead of extracted teeth for various reasons. Stainless steel with high corrosion resistance is widely used in bio applications such as metal plates for implants, full and partial dentures, crowns and bridges. Polyethylene glycol (PEG) has a wide usage area in the dental field because it is non-toxic, non-antigenic and non-immunogenic, hydrophilic (water-loving), biodegradable and mechanical properties can be improved. In this study, to increase the corrosion resistance of the stainless-steel electrode, NiCr alloy coatings with or without PEG are electrochemically coated on its surface. The structures, elemental content and amounts of the obtained NiCr and NiCrPEG alloy coatings were investigated by SEM and EDX analysis. Elemental characterizations of SS/NiCr and SS/NiCrPEG electrodes were performed using linear sweep voltammetry (LSV) technique. Corrosion performances of SS/NiCr and SS/NiCr electrodes were investigated using electrochemical impedance spectroscopy (EIS), Tafel polarization and open circuit potential-time (Eocp-t) curves in artificial saliva solution. As a result of the studies, it has been determined that NiCr and PEG added NiCr alloys have an effective barrier feature against corrosive products on the stainless-steel surface during long waiting times. In addition, it was determined that the PEG component improved the corrosion performance of the NiCr alloy.