Cation analysis of geothermal water samples with ion chromatography and spectroscopic methods
İyon kromatografi ve spektroskopik metod ile jeotermal su örneklerinde katyon analizleri
  1. Tez No: 243817
  2. Yazar: SİBEL KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, iyon kromatografi ve spektroskopik yöntemleri kullanarak jeotermal su örneklerindeki katyonların analizlerini gerçekleştirmektir.Birinci bölümde jeotermal su örneklerinde altı katyonun (lityum, sodyum, amonyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum) eşzamanlı analizleri iyon kromatografi metoduyla gerçekleştirilmiştir. Bazı validasyon testleri ve katyonların analizi için optimum koşullar araştırılmıştır. Metodun kesinliği ve doğruluğu her bir standart için üç farklı konsantrasyon düzeyinde incelenmiştir. Geri kazanım çalışmaları standartların jeotermal su ve içme suyu örneklerine eklenmesiyle yapılmıştır. Yeraltı suyu örnekleri için kesinlik aynı zamanda gün içi ve günler arası tekrarlanabilirliğin bağıl standart sapması olarak da araştırılmıştır. Standart sapma ve bağıl standart sapma değerleri on iki ay boyunca toplanan 320 adet jeotermal su örneğinde değerlendirilmiştir.İkinci kısımda jeotermal su örneklerinde mangan(II), çinko(II) ve bakır(II) analizi spektrofotometrik metotla gerçekleştirilmiştir. [5-fenilazo-8-kinolinol (A-8) ve 5-(4-klorfenilazo)-8-kinolinol (A-13)] indikatör boyaları mangan(II), çinko(II) ve bakır(II) iyonlarının spektrofotometrik analizi için ilk kez önerilmiştir. İndikatör boyalar, etanol, diklorometan, tetrahidrofuran, toluen-etanol karışımı (80:20) çözücülerinde ve katı matriks olan polivinil klorür (PVC) de karakterize edilmiştir. İndikatör boyaların maksimum absorpsiyon dalga boyu ve molar absorptivite katsayıları yukarıda söz edilen tüm matrikslerde UV-Vis spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Boyar maddelerin asitlik sabitleri ile diğer metal katyonlarına ve anyonlara olan yanıtları da test edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform cation analysis of geothermal water samples with ion chromatography and spectroscopic methods.In the first part, simultaneous ion chromatographic analysis of six cations (lithium, sodium, ammonium, potassium, magnesium, and calcium) in geothermal water samples was performed by ion chromatography method. Some validation tests and the optimum conditions for the determination of cations were studied. The precision and accuracy of the method were tested at three different concentration levels for each standard. Recovery studies were performed by adding standards into the geothermal water and drinking water samples. Precision was also assessed as the percentage relative standard deviation of both repeatability (within-day) and reproducibility (between-day and different concentrations) for geothermal water samples. SD and RSD values of 320 geothermal water samples acquired during 12 months were evaluated.The second part consists of analysis of geothermal water samples by spectrophotometric method for manganese (II), zinc (II) and copper (II). The indicator dyes namely [5-phenylazo-8-quinolinol (A-8) and 5-(4-clorophenylazo)-8-quinolinol (A?13)] were offered for the first time for absorption based analysis of manganese (II), zinc (II) and copper (II). The indicator dyes were characterized in the different solvents of ethanol, dichloromethane, tetrahydrofurane and Toluene/Ethanol mixture (80:20)) and in solid matrix of PVC. Maximum absorption wavelength and molar extinction coefficients of the indicators were determined with UV-Vis spectrophotometer in all of the employed matrices. Cross sensitivities of the indicator dyes to other cations and anions was also tested and evaluated.