LED aydınlatmanın geleneksel aydınlatma ile enerji verimliliği açısından mukayesesi: Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi uygulaması
Comparison of LED lighting with conventional lighting in terms of energy efficiency: Düzce University Konuralp Campus case
  1. Tez No: 934399
  2. Yazar: ALİ ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, Düzce Üniversitesi'nin bir amfisinin ve kampüs içerisindeki bir yolun aydınlatma sistemleri, LED ve floresan lambalar kullanılarak DIALux yazılımı ile simüle edilmiştir. Çalışmada, farklı aydınlatma senaryoları ele alınarak enerji tüketimi, maliyet etkinliği ve performans karşılaştırmaları yapılmıştır. Simülasyon sonuçları, LED lambaların enerji tasarrufu, ışık kalitesi ve uzun vadeli maliyet etkinliği açısından floresan lambalara üstünlük sağladığını göstermiştir. Özellikle yol aydınlatmasında, LED teknolojisinin daha verimli olduğu ve uzun vadede maliyetleri önemli ölçüde düşürdüğü tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları, LED teknolojisinin yüksek başlangıç maliyetlerine rağmen uzun vadede enerji ve maliyet tasarrufu sağladığını, çevresel etkileri azalttığını ve sürdürülebilir bir aydınlatma çözümü sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, üniversiteler ve kamu kurumları gibi büyük ölçekli alanlarda enerji verimli aydınlatma sistemlerinin uygulanması gerektiğini vurgulamaktadır. Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi özelinde gerçekleştirilen bu çalışma, LED teknolojisinin hem ekonomik hem de çevresel avantajlarını somut verilerle ortaya koyarak, enerji verimliliği projelerinin hayata geçirilmesinde yol gösterici bir rehber sunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, LED teknolojisinin üniversite kampüsleri gibi büyük ölçekli uygulamalar için uygulanabilirliğini değerlendirirken, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada LED aydınlatma sistemlerinin önemini açıkça ortaya koymaktadır. Gelecek çalışmalarda, farklı aydınlatma teknolojilerinin ve senaryolarının daha ayrıntılı analiz edilmesi ve LED sistemlerinin daha verimli hale getirilmesine yönelik yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the lighting systems of an amphitheater and a campus road at Düzce University, simulated using DIALux software with LED and fluorescent lamps. The study evaluates various lighting scenarios to compare energy consumption, cost efficiency, and performance. Simulation results demonstrate that LED lamps outperform fluorescent lamps in terms of energy savings, light quality, and long-term cost efficiency. Notably, LED technology was found to be more efficient and significantly more cost-effective over time, particularly in road lighting applications. The findings highlight that, despite the high initial costs, LED technology offers substantial energy and cost savings in the long term, reduces environmental impacts, and provides a sustainable lighting solution. This underscores the necessity of implementing energy-efficient lighting systems in large-scale facilities such as universities and public institutions. Conducted specifically at the Düzce University Konuralp Campus, this study provides concrete evidence of the economic and environmental advantages of LED technology, serving as a guide for the implementation of energy efficiency projects. In conclusion, this thesis evaluates the applicability and benefits of LED technology in large-scale applications like university campuses, emphasizing its critical role in achieving sustainability goals. Future studies are recommended to conduct a more detailed analysis of different lighting technologies and scenarios and to develop innovative approaches to enhance the efficiency of LED systems.