Gıda sektöründe üretim planlama: Raf ömrünün hesaba katılması
Production planning in food industry: Integrating shelf life
  1. Tez No: 243943
  2. Yazar: ALİ ALİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞAHİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın amacı, taze gıda sektörü için, raf ömrünün üretim planlamadaki önemini belirtmek ve örnek bir senaryodan yola çıkarak raf ömrünün İleri Planlama ve Çizelgeleme Sistemlerine nasıl entegre edilebileceğini incelemektir.Tez çerçevesinde ilk önce APS (İleri Planlama ve Çizelgeleme) sistemleri tanıtılmış, bu sistemlerin tarihsel gelişimlerinden ve bugünkü yapısal özelliklerinden bahsedilmiştir. Tezin bir sonraki aşamasında, taze gıda endüstrisinin özelliklerine değinilmiş ve bu bağlamda örnek senaryo olarak ele alınan tavukçuluk sektörü için üretim süreçleri detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde raf ömrünün günümüz APS sistemlerinde hangi modüllerde ve nasıl yer aldığı gözlemlenmiş, modüller arasındaki çelişkiler gözler önüne serilmiştir. Bu incelemeler pazarın önde gelen iki firması SAP (System Applications and Products in Data Processing) ve PeopleSoft için yapılmıştır. Son olarak tavukçuluk sektörü baz alınarak MILP (Mixed Integer Lineer Programming) yaklaşımıyla, raf ömrünün hesaba katıldığı bir matematik model üzerinde durulmuştur. Bu modeli oluşturan bütün kısıtlar birer birer incelenmiş, amaç fonksiyonundaki raf ömrüne bağlı fiyat bileşeninin önemine dikkat çekilmiştir. Ayrıca bu modelin zaman kapsamıyla ilgili olarak yetersiz olabileceği noktalar sonuçlar bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to emphasise the importance of shelf life in production planning for fresh food industry and to show how shelf life can be integrated to APS (Advanced Planning and Scheduling) systems with the help of a case study.In this work, first, APS systems are introduced, their historical development and recent structure are mentioned. In the other section, fresh food industry?s characteristics are remarked, in this sense, poultry industry processes which have been the case study for this work are analysed in detail. In the fourth section, today?s APS system?s shelf life integration is explained and conflicts between different modules are specified. This research is done for two leading company SAP (System Applications and Products in Data Processing) and PeopleSoft. At last, with the help of MILP (Mixed Integer Lineer Programming) approach, a mathematical model which integrates shelf life to production planing is explained. All the constraints are mentioned step by step. Importance of price dependent revenue component is emphasized. In the conclusion section, handicaps of time horizon of this case study are expressed.