Elektrikli ısıtıcı kontrol yöntemlerinin enerji tüketimine etkisinin irdelenmesi
Investigation of effects of electric heater control methods on energy consumption
- Tez No: 243946
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE, YRD. DOÇ. HASAN HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde üretilen tüm elektronik ekipmanlarda komponentler arasındaki uyumun sağlanması komponent tasarımı kadar önemlidir. Bu amaçla üretici firmalar, komponentler arasındaki uyuma cevap verecek algoritmalar oluşturma yoluna başvurmaktadır. Algoritmalar; herhangi bir değişiklik gerektirmeden enerji tasarrufu sağlama ve komponentler arasındaki uyumu sağlayarak yüksek kalitede ürünler elde edilmesi gibi avantajlara sahiptir. Elektrikli ısıtıcılarda doğru algoritmaların kullanılması düşük enerji sarfiyatları ile daha kaliteli pişirme ve yüksek ürün memnuniyetinin elde edilmesini sağlamaktadır. Bu özelliği ile algoritmalar, elektrikli ısıtıcıların enerji sınıfının belirlenmesinde kilit önem sahiptir.Bu çalışmanın ilk kısmında, algoritmaların bahsedilen etkileri göz önünde bulundurularak, algoritmalara ilişkin patent ve literatür araştırması yapılmıştır. İkinci kısımda, elektrikli pişiricilerin enerji sınıfının belirlenmesinde kullanılan EN 50304 standardı hakkında ve çalışmanın diğer kısımlarında kullanılacak deney düzeneği ile Fırın Termal Simülasyon Programı (FIRSİM) hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmanın son bölümünde, ilk bölümde yapılan literatür araştırmasının sonuçlarından yararlanılarak enerji tüketimini azaltmaya yönelik algoritmalar tasarlanmıştır. Algoritmaların; deneysel çalışmada karşılaşılabilecek güçlükler göz önünde bulundurularak ve parametrik etkilerinin belirlenmesi için, ilk olarak modellemesi yapılmıştır. Bir sonraki aşamada ise analizler sonucunda avantajlı bulunan algoritmalara ilişkin deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Algoritmalara ilişkin deneysel çalışma sonuçları ile pişirici üzerinde herhangi bir değişikliğin yapılmadığı durumun sonucu kıyaslanarak uygulanan yöntemlerin fırının enerji tüketimine olumlu ya da olumsuz etkileri sayısal olarak açıklanmıştır. Fırın üzerindeki tüm deneysel çalışmalar, EN 50304 standartlarına uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, component harmony in an appliance is as important as component design. For this reason manufacturers choose algorithms for providing component harmony. Algorithms have such advantages like; reducing the energy consumption without any component change, and getting better product and component efficiency. Using true algorithms in cooking device result better cooking quality and product pleasure with low energy levels. Because of this features, algorithms have key role for determining the cooking device?s energy class.According to these effects, first part of this study, literature and patent survey are performed about algorithms. Second part of the study, detailed information is gave about EN 50304 standard, Oven Thermal Simulation Program (FIRSİM) and experimental set.Last part of the study, by considering the algorithm literature and patent survey results, algorithms are designed for reducing energy consumption. Before experimental studies, algorithms are modeled on FIRSİM (Oven Thermal Simulation Program) for determining the parametric effects of algorithms and overcome possible difficulties of utilization of algorithms. After determination of advantageous algorithms by FIRSİM analyze results, experimental studies performed on an electric oven. After that, oven?s original energy consumption values and energy consumption values after modifications were compared. The results of algorithms are explained in numerical values and compared with oven?s original energy consumptions. All experimental studies for determining the energy consumption of oven is performed according to EN 50304 standards.